Το Πολυτεχνείο παραμένει ζωντανό

Ο Δήμος Βύρωνα, με το 2ο Λύκειο Βύρωνα αλλά και αντιπροσωπείες φορέων, οργανώσεων και ενεργών πολιτών, συμμετέχει σήμερα το μεσημέρι στην πορεία προς την Αμερικανική Πρεσβεία, με αφορμή τη συμπλήρωση 36 ετών από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Η ελευθερία, η ανεξαρτησία, η ειρήνη, η αγάπη για τη ζωή είναι αξίες που παραμένουν αναλλοίωτες στο πέρασμα των χρόνων. Το Πολυτεχνείο παραμένει ζωντανό για «να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι».

Ο Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Γ. Χαρδαλιάς, αναφερόμενος στη σημερινή ημέρα μνήμης, τόνισε μεταξύ άλλων: "Μέρα μνήμης και απότισης τιμής για όλους τους Έλληνες. Φάρος Δημοκρατίας η εξέγερση στο Πολυτεχνείο. 36 χρόνια μετά το μήνυμα του Πολυτεχνείου παραμένει ζωντανό, επίκαιρο και πάνω από όλα γεμάτο αξιακές παρακαταθήκες."

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων 2017» 7 Ιουνίου – 16 Σεπτεμβρίου

23 Μαϊου 2017

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων». Το Φεστιβάλ που διοργανώνεται εδώ και πολλά χρόνια από το Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού των Δήμων Βύρωνα και Δάφνης Υμηττού στο θέατρο Βράχων είναι το αγαπημένο καλοκαιρινό μας ραντεβού.

Προσμένοντας….το 33ο Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ

15 Μαϊου 2017

Για άλλη μια χρονιά, πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Κυριακή 14 Μαΐου, στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης, την τελετή λήξης - γιορτή του φετινού Παιδικού - Νεανικού Φεστιβάλ, το οποίο για 32η χρονιά πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Γιορτινή ατμόσφαιρα στο Φεστιβάλ του Καρέα: «Μια πολύχρωμη γειτονιά»

22 Μαϊου 2017

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο (19 - 21 Μαΐου) εκδηλώσεων Φεστιβάλ Καρέα «Μια πολύχρωμη γειτονιά».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ