Το Πολυτεχνείο παραμένει ζωντανό

Ο Δήμος Βύρωνα, με το 2ο Λύκειο Βύρωνα αλλά και αντιπροσωπείες φορέων, οργανώσεων και ενεργών πολιτών, συμμετέχει σήμερα το μεσημέρι στην πορεία προς την Αμερικανική Πρεσβεία, με αφορμή τη συμπλήρωση 36 ετών από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Η ελευθερία, η ανεξαρτησία, η ειρήνη, η αγάπη για τη ζωή είναι αξίες που παραμένουν αναλλοίωτες στο πέρασμα των χρόνων. Το Πολυτεχνείο παραμένει ζωντανό για «να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι».

Ο Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Γ. Χαρδαλιάς, αναφερόμενος στη σημερινή ημέρα μνήμης, τόνισε μεταξύ άλλων: "Μέρα μνήμης και απότισης τιμής για όλους τους Έλληνες. Φάρος Δημοκρατίας η εξέγερση στο Πολυτεχνείο. 36 χρόνια μετά το μήνυμα του Πολυτεχνείου παραμένει ζωντανό, επίκαιρο και πάνω από όλα γεμάτο αξιακές παρακαταθήκες."

Απάντηση της Δημοτικής Αρχής σε ανακοίνωση του Σωματείου Εργαζομένων Δ. Βύρωνα

21 Ιουλίου 2017

Με αφορμή την απόφαση του Δ.Σ. του Σωματείου των Εργαζομένων Δ. Βύρωνα για αποχή από την καθαριότητα το Σάββατο και την Κυριακή 22-23 Ιουλίου και την στάση εργασίας την Δευτέρα 24 Ιουλίου, είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε απαντήσεις σε όσα ανακριβή και προσχηματικά αναφέρονται, αναδεικνύοντας το στόχο που τελικά έχει. Αυτός δεν είναι άλλος από την πολιτική επίθεση στη Δημοτική αρχή και όχι υπεράσπιση των συμφερόντων των εργαζομένων και η ποιότητα της καθαριότητας στο Δήμο.

Η Ελένη Βασιλοπούλου Πρόεδρος του Διαδημοτικού Δικτύου Πολιτισμού

18 Ιουλίου 2017

Η Ελένη Βασιλοπούλου, με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, είναι η πρώτη γυναίκα που αναλαμβάνει χρέη Προέδρου στο Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού Δήμων Βύρωνα, Δάφνης – Υμηττού.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ