Νέα «επιχείρηση» καθαρισμού στον Υμηττό

Την «επιχείρηση» καθαρισμού του Υμηττού στήριξε για 4η συνεχή χρονιά ο Δήμος Βύρωνα, ο οποίος βρέθηκε για άλλη μια φορά στο πλευρό των ενεργών πολιτών.

Στόχος της πρωτοβουλίας είναι μέσα από τη συνεργασία της Δημοτικής Αρχής και των πολιτών να διατηρηθεί το δάσος καθαρό.  Ο καθαρισμός έγινε σε τρεις τοποθεσίες: στο μονοπάτι Γρανικού προς Καρέα, στη Ζωοδόχο Πηγή και στο Πικ Νικ.

Παρόλο που φέτος δεν ήταν απαραίτητη η διάθεση οχημάτων του Δήμου για την απομάκρυνση μπαζών, ο Δήμος Βύρωνα παρείχε την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή που διευκόλυνε το έργο καθαρισμού (π.χ σακούλες, γάντια, φωτισμό,  κ.ά).

Με την ολοκλήρωση του καθαρισμού ακολούθησε συζήτηση των πολιτών στη Μονή Ζωοδόχου Πηγής σχετικά με το νέο σχέδιο προεδρικού διατάγματος και την προστασία του Υμηττού, καθώς και την ελλιπή πυροπροστασία.

Η ενέργεια αυτή διοργανώθηκε από την  Πρωτοβουλία Πολιτών Βύρωνα για τη Διάσωση του Υμηττού.