Άρχισε η υποβολή των αιτήσεων για την έκδοση της Κάρτας Κοινωνικής Συμπαράστασης

Αρχίζει από σήμερα η υποβολή των αιτήσεων για την έκδοση της Κάρτας Κοινωνικής Συμπαράστασης, μια σημαντική δράση του Δήμου Βύρωνα που υλοποιείται στο πλαίσιο εφαρμογής του προγράμματος ΣΤΗΡΙΖΩ και του Τοπικού Συμφώνου Αλληλεγγύης, με στόχο τη στήριξη των ευπαθών κοινωνικών ομάδων.

Η παρουσίαση της Κάρτας Κοινωνικής Συμπαράστασης θα γίνει στο Δημοτικό Πολυχώρο «Άστρα», τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου, στις 6 το απόγευμα. Παράλληλα, θα παρουσιαστεί ο ηλεκτρονικός οδηγός byron.dimotikiagora.gr, η δημιουργία και αξιοποίηση του οποίου συμβάλλει στην ενίσχυση της τοπικής εμπορικής και επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Δικαιούχοι της Κάρτας Κοινωνικής Συμπαράστασης είναι οι πολύτεκνοι, οι τρίτεκνοι, τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες, οι άποροι και οι άνεργοι, οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ και οι δικαιούχοι του ΕΚΑΣ, οι οποίοι θα  έχουν προνομιακές τιμές και σημαντικές εκπτώσεις στα καταστήματα του Δήμου μας, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη χορήγηση της Κάρτας είναι τα ακόλουθα:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΑΝΕΡΓΟΙ
· ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

*
ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ/ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΑΝΩ, ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ Ή ΕΙΝΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΕΙ Ή ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 24 ΕΤΩΝ.
**ΣΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ Ή ΔΗΜΟΤΗΣ ΒΥΡΩΝΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Δήμο Βύρωνα και την κυρία Ειρήνη Μανωλά, στο τηλ. 210- 7608538, καθημερινά από τις 10 π.μ. μέχρι 5 μ.μ.

Πρόβλημα θέρμανσης του «Βιοκλιματικού» Γυμνασίου Καρέα

17 Ιανουαρίου 2017

Το Βιοκλιματικό Γυμνάσιο Καρέα αποπερατώθηκε το 2013 με σύστημα μελέτη – κατασκευή (μικτό σύστημα δημοπράτησης όπου ο εργολάβος έχει την ευθύνη της μελέτης και της κατασκευής του έργου), με κονδύλια από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Αττική του ΕΣΠΑ.

Απάντηση της Δημοτικής Αρχής σε ανυπόστατες κατηγορίες Δημοτικής Συμβούλου της Αντιπολίτευσης για το Κολυμβητήριο

13 Ιανουαρίου 2017

Για μία ακόμη φορά καλούμαστε να δώσουμε απάντηση σε άτομα που απευθύνονται στον Δήμο με απαξίωση, μηδενισμό και με εμπαθείς πολιτικά απόψεις

4η Προβολή της Κινηματογραφικής Λέσχης: «Μεφίστο»