Συγκρότηση μικρής πινακοθήκης ... (31/05/2006)

Η ΠΡΩΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΣΤΟ 10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΥΡΩΝΑ

Στο πλαίσιο της εικαστικής αγωγής, που αποτελεί μια σύγχρονη σχολική πραγματικότητα, ο σύλλογος διδασκόντων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα υπό την αιγίδα του Δήμου Βύρωνα και σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού, κάλεσε σύγχρονους καλλιτέχνες να παραχωρήσουν έργα τους στο σχολείο και να πραγματοποιήσουν εικαστικές δράσεις με τους μαθητές.
         Η ανταπόκριση των καλλιτεχνών ήταν συγκινητική και άμεση: στήριξαν τη πρωτοβουλία αυτή παραχωρώντας αντιπροσωπευτικά έργα της δουλειάς τους και πρότειναν να δημιουργήσουν έργα σε συνεργασία με τα παιδιά.
         Στόχος της πρότασης αυτής είναι να φέρει τους μαθητές μας σε άμεση επαφή με τη σύγχρονη τέχνη και τους δημιουργούς της, ώστε η πνευματικότητα του καλλιτέχνη να συναντιέται, να συνομιλεί, να δρα και να συν-λειτουργεί με το πνεύμα του παιδιού.

Τα εγκαίνια της πινακοθήκης πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη 31 Μαΐου στις 19.30 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Βύρωνα

Οι εικαστικοί οι οποίοι μέχρι στιγμής έχουν παραχωρήσει έργα τους είναι (αναφέρονται αλφαβητικά):

Γιάννης Βαλαβανίδης, Κορνήλιος Γραμμένος, Βαγγέλης Δημητρέας, Ανδριάννα Δημητρίου, Χρήστος Θεοφίλης, Μάχη Κάνιστρα, Άντζυ Καρατζά, Μαρία Κοκκίνου, Βάσω Κυριάκη, Κίκος Λανίτης, Γιάννης Μίχας, Γιώργος Μήλιος, Σταύρος Μπονάτσος, Παντελής Ξηροχειμώνας, Θεοδοσία Παπαδοπούλου, Μιχάλης Σοφούλης

Εικαστικές δραστηριότητες σε συνεργασία με τα παιδιά, έχουν προγραμματιστεί να γίνουν για τη φετινή σχολική χρονιά, με τους καλλιτέχνες:
Κορνήλιο Γραμμένο, Μπάμπη Δερμάτη, Χάρη Κοντοσφύρη, Μιμή Μπονάνου

Για την επόμενη σχολική χρονιά, μέχρι στιγμής, προγραμματίζονται με τους:
Παντελή Ξηροχειμώνα, Πίνο Παντολφίνι, Θεοδοσία Παπαδοπούλου, Δήμητρα Σιατερλή

Ανακοίνωση της Δημοτικής Αρχής

14 Δεκεμβρίου 2017

Ανακοίνωση της Δημοτικής Αρχής με αφορμή την κριτική που ασκείται για τα αναγκαστικά μέτρα είσπραξης οφειλών προς το Δήμο μας.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ