Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης από το Δήμο Βύρωνα - Ομπρέλα προστασίας για τις ευπαθείς ομάδες

Ένα νέο, ολοκληρωμένο πρόγραμμα κοινωνικής αλληλεγγύης έθεσε σε διαβούλευση ο Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Χαρδαλιάς. Το πρόγραμμα ονομάζεται «ΑγκαλιάΖΩ» και έχει ως στόχο να βοηθήσει τους συμπολίτες μας που έχουν πληγεί περισσότερο από την κρίση να ανταπεξέλθουν στη δύσκολη αυτή περίοδο, καλύπτοντας ανάγκες της καθημερινότητας.

Το πρόγραμμα αποτελείται από επτά ολοκληρωμένες δομές που λειτουργούν παράλληλα -Παντοπωλείο Αλληλεγγύης, Φαρμακείο Αλληλεγγύης, Αγορά Αλληλεγγύης, Μαγειρείο Αλληλεγγύης, Γραμμή Αλληλεγγύης, Φροντιστήριο Αλληλεγγύης, Δίκτυο Εθελοντών Αλληλεγγύης- και εντάσσεται στο Τοπικό Σύμφωνο Αλληλεγγύης 2010-2013. Το πρόγραμμα τέθηκε σε διαβούλευση και τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου συζητείται σε έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης, και αναμένεται να τεθεί σε ισχύ μέσα στους πρώτους μήνες του 2012.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή δεν είναι η πρώτη πρωτοβουλία που λαμβάνει ο Δήμος μας προς αυτή την κατεύθυνση. Ο Δήμος εφαρμόζει ήδη εδώ και ένα χρόνο το πρόγραμμα «ΣτηρίΖΩ» από το οποίο επωφελούνται συνολικά 378 οικογένειες πολιτών. Το 19% αυτών είναι ΑμΕΑ, το 25% άνεργοι, το 27% συνταξιούχοι του ΟΓΑ και δικαιούχοι του ΕΚΑΣ, το 24% τρίτεκνοι και πολύτεκνοι και το 5% άποροι της πρόνοιας.

«Το πρόγραμμα «ΑγκαλιάΖΩ» έρχεται να προστεθεί στο «ΣτηρίΖΩ» και το «Βοήθεια στο σπίτι», καθώς και σε πληθώρα δράσεων πρόνοιας που υλοποιεί ο Δήμος μας, ώστε να δημιουργηθεί μία προστατευτική ομπρέλα πρόνοιας γύρω από τα νοικοκυριά που έχουν πληγεί σκληρότερα από την οικονομική κρίση. Στη δύσκολη αυτή περίοδο για όλους μας, η Τοπική Αυτοδιοίκηση καλείται να διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στο σχεδιασμό και την υλοποίηση προγραμμάτων κοινωνικής αλληλεγγύης» τονίζει ο Δήμαρχος Βύρωνα Νίκος Χαρδαλιάς.

Για να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα «ΑγκαλιάΖΩ» κάντε κλικ εδώ.

Έναρξη Λειτουργίας Κοινωνικού Παντοπωλείου στο Δήμο Βύρωνα

1 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» του Δήμου Βύρωνα

Λειτουργία Κέντρου Κοινότητας Δήμου Βύρωνα