Δήμος Βύρωνα

Οδηγίες για τον αντιγριπικό εμβολιασμό
Η εποχική γρίπη είναι λοίμωξη που οφείλεται στον ιό της γρίπης και προσβάλει οποιοδήποτε άτομο. Τα συμπτώματα της, όπως υψηλός πυρετός, πονοκέφαλος, πόνος στο λαιμό, βήχας, πόνοι στους μύες και τις αρθρώσεις κ.λ.π, δημιουργούν αρκετά προβλήματα και σοβαρές επιπλοκές ειδικά στους χρόνιους πάσχοντες, ηλικιωμένους και παιδιά.

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΙΠΗ:
  • Το αντιγριπικό εμβόλιο
  • Απλοί κανόνες υγιεινής όπως:
1.Συχνό πλύσιμο χεριών.
2.Κάλυψη με χαρτομάντιλο μιας χρήσης στόματος και μύτης -και όχι με την παλάμη μας- όταν βήχουμε ή φτερνιζόμαστε.
3.Αποφυγή κλειστών χώρων και παραμονή στο σπίτι σε περίπτωση ασθενείας για προστασία και αποφυγή μετάδοσης του ιού σε υγιείς.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ;
  • Ο καλύτερος τρόπος προφύλαξης από την γρίπη είναι ο ετήσιος εμβολιασμός με το αντιγριπικό εμβόλιο.
  • Είναι ασφαλές και κλινικά δοκιμασμένο εδώ και πολλά χρόνια.
  • Προστατεύει εμάς και τους γύρω μας σε πολύ μεγάλο ποσοστό.
  • Χορηγείται από τα ασφαλιστικά ταμεία άνευ συμμετοχής.
ΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΝ;
  • Παιδιά και ενήλικες με χρόνια προβλήματα υγείας, όπως αναπνευστικό και καρδιαγγειακό, νευρολογικά νοσήματα, σακχαρώδης διαβήτης, μεταμόσχευση οργάνων, αιμοσφαιρινοπάθειες, χρόνια νεφροπάθεια κ.λ.π.
  • Άτομα ηλικίας 60 ετών και άνω, έγκυες γυναίκες β΄και γ΄τριμήνου.
  • Εργαζόμενοι σε χώρους παροχής υπηρεσιών, όπως ιατρονοσηλευτικό προσωπικό, απασχολούμενοι έστω και εποχιακά στην πτηνοτροφία, προσωπικό και σπουδαστές στρατιωτικών και αστυνομικών σχολών, τρόφιμοι και προσωπικό ιδρυμάτων κ.λ.π.

Προστ.Δημοτ.ιατρειων
Επισκέπτρια Υγείας :Βαγγελή Βασιλική

Προηγούμενη σελίδα | Εκτυπώσιμη έκδοση της σελίδας

Μάθε που ψηφίζεις!

Βρείτε το πλησιέστερο σταθμό ανακύκλωσης συμπληρώνοντας την οδό που κατοικείτε:

Εγγραφείτε και εσείς συνδρομητές στο δωρεάν newsletter του Δήμου.

Αρχείο newsletters