Με συνεχείς δράσεις πολιτισμού και αθλητισμού απαντάει ο Δήμος Βύρωνα στην κρίση!

Ο σχεδιασμός των πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων στην πόλη μας μέχρι και το καλοκαίρι, απασχόλησε την Ομάδα Εργασίας «Πολιτισμού και Αθλητισμού» του Δήμου μας, η οποία συνεδρίασε σήμερα υπό την Προεδρία του Δημάρχου Βύρωνα Νίκου Χαρδαλιά.

Στον τομέα του Πολιτισμού, ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη οι «Βραδιές Πολιτισμού» και η «Μικρή Σκηνή» που αποτελούν το καθιερωμένο χειμερινό πολιτιστικό ραντεβού στην πόλη μας.  Για τη συνέχεια, προγραμματίζονται το Παιδικό Φεστιβάλ και οι «Γειτονιές Πολιτισμού», αλλά και εκδήλωση για τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση της οικίας Ντάνκαν, η οποία σήμερα στεγάζει το Κέντρο Μελέτης Χορού «Ισιδώρας και Ραϋμόνδου Ντάνκαν» του Δήμου Βύρωνα. Το χρονοδιάγραμμα των πολιτιστικών εκδηλώσεων σχεδιάζεται λαμβάνοντας υπόψη του και το Φεστιβάλ «Στη σκιά των Βράχων», η έναρξη του οποίου αναμένεται στις αρχές Ιουνίου.

Πολλές είναι οι εκδηλώσεις που προγραμματίζονται και στον τομέα του Αθλητισμού, ανάμεσά τους: Zumba Marathon, Πανελλήνιο Κύπελο Ποδηλασίας και Πρωτάθλημα Μπάσκετ 3x3. Επιπλέον, για τη θερινή περίοδο σχεδιάζονται προγράμματα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά.

«Ο πολιτισμός και ο αθλητισμός μπορούν να αποτελέσουν δικλείδα ασφαλείας για την κοινωνική συνοχή στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε. Τόσο δίνοντάς μας τη δύναμη που χρειαζόμαστε για να αντιμετωπίσουμε τη δύσκολη καθημερινότητα, όσο και φέρνοντάς μας πιο κοντά στους συμπολίτες μας» δήλωσε σχετικά ο Δήμαρχος Βύρωνα Νίκος Χαρδαλιάς.

Στη σύσκεψη συμμετείχαν οι: Πηνελόπη Δάφνη, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Θεόδωρος Ράμμος, Αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Δημήτρης Ταραζώνας, Αντιδήμαρχος Πόλης και Εξυπηρέτησης Πολιτών, Αντώνης Μηλάς, Πρόεδρος του «Οργανισμού Πολιτισμού & Αθλητισμού Δήμου Βύρωνα», Ρένα Παπαγεωργίου, Πρόεδρος του «Κέντρου Μελέτης Χορού Ισιδώρας και Ραϋμόνδου Ντάνκαν», και Διονύσης Βώβος, εκπρόσωπος του Δ.Σ. Βύρωνα στο «Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού Φεστιβάλ στη Σκιά των Βράχων Δήμων Βύρωνα, Δάφνης-Υμηττού».

Ο Δήμος Βύρωνα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας #mobilityweek

22 Σεπτεμβρίου 2017

Ο Δήμος Βύρωνα, συνεπής στο «ραντεβού» του με δράσεις που ξεπερνούν τα γεωγραφικά όρια της πόλης, συμμετέχει και το 2017 στην «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας» (European Week Mobility) που πραγματοποιείται κάθε χρόνο από τις 16 έως τις 22 Σεπτεμβρίου. Το σύνθημα της φετινής εκστρατείας ενημέρωσης των πολιτών για τη βιώσιμη αστική κινητικότητα είναι «Ισότιμη Μετακίνηση : Πολιτισμός και Πρόοδος»

«Γιορτή του Αθλητή», από το Δήμο Βύρωνα, 14/10/2017

18 Σεπτεμβρίου 2017

Ο Δήμος Βύρωνα, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 19:30 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Βύρωνα (Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου 15) διοργανώνει τη «Γιορτή του Αθλητή».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ