Ταξίδι στον ελληνικό κινηματογράφο μέσα από τις «Βραδιές Πολιτισμού»

Ένα μουσικοχορευτικό ταξίδι στο χρόνο και την εποχή του παλιού αγαπημένου ελληνικού κινηματογράφου έχει την ευκαιρία να κάνει το κοινό που θα παρακολουθήσει την παράσταση «Μερικοί το προτιμούν… παλιό», με την οποία συνεχίζονται οι «Βραδιές πολιτισμού» στο Δήμο Βύρωνα, την Τρίτη 5 Μαρτίου, στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία».

Πρόκειται για ένα φόρο τιμής στις αξέχαστες ελληνικές ταινίες και τις ερμηνείες σπουδαίων καλλιτεχνών που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή. Έξι περφόμερς και δύο μουσικοί ζωντανεύουν αγαπημένες σκηνές και τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου από το 1930 μέχρι σήμερα. Οι δεκαετίες περνούν και αφήνουν τα σημάδια τους πάνω σε μια ασπρόμαυρη κλακέτα, με τους ηθοποιούς να γράφουν και να σβήνουν όλα όσα στην πορεία χαράχτηκαν στην καρδιά και τη μνήμη μας.

Η παράσταση ξεκινάει στις 8 το βράδυ, ενώ η είσοδος είναι ελεύθερη.

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων 2017» 7 Ιουνίου – 16 Σεπτεμβρίου

23 Μαϊου 2017

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων». Το Φεστιβάλ που διοργανώνεται εδώ και πολλά χρόνια από το Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού των Δήμων Βύρωνα και Δάφνης Υμηττού στο θέατρο Βράχων είναι το αγαπημένο καλοκαιρινό μας ραντεβού.

Προσμένοντας….το 33ο Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ

15 Μαϊου 2017

Για άλλη μια χρονιά, πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Κυριακή 14 Μαΐου, στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης, την τελετή λήξης - γιορτή του φετινού Παιδικού - Νεανικού Φεστιβάλ, το οποίο για 32η χρονιά πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Γιορτινή ατμόσφαιρα στο Φεστιβάλ του Καρέα: «Μια πολύχρωμη γειτονιά»

22 Μαϊου 2017

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο (19 - 21 Μαΐου) εκδηλώσεων Φεστιβάλ Καρέα «Μια πολύχρωμη γειτονιά».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ