Ταξίδι στον ελληνικό κινηματογράφο μέσα από τις «Βραδιές Πολιτισμού»

Ένα μουσικοχορευτικό ταξίδι στο χρόνο και την εποχή του παλιού αγαπημένου ελληνικού κινηματογράφου έχει την ευκαιρία να κάνει το κοινό που θα παρακολουθήσει την παράσταση «Μερικοί το προτιμούν… παλιό», με την οποία συνεχίζονται οι «Βραδιές πολιτισμού» στο Δήμο Βύρωνα, την Τρίτη 5 Μαρτίου, στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία».

Πρόκειται για ένα φόρο τιμής στις αξέχαστες ελληνικές ταινίες και τις ερμηνείες σπουδαίων καλλιτεχνών που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή. Έξι περφόμερς και δύο μουσικοί ζωντανεύουν αγαπημένες σκηνές και τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου από το 1930 μέχρι σήμερα. Οι δεκαετίες περνούν και αφήνουν τα σημάδια τους πάνω σε μια ασπρόμαυρη κλακέτα, με τους ηθοποιούς να γράφουν και να σβήνουν όλα όσα στην πορεία χαράχτηκαν στην καρδιά και τη μνήμη μας.

Η παράσταση ξεκινάει στις 8 το βράδυ, ενώ η είσοδος είναι ελεύθερη.

Ο Δήμος Βύρωνα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας #mobilityweek

22 Σεπτεμβρίου 2017

Ο Δήμος Βύρωνα, συνεπής στο «ραντεβού» του με δράσεις που ξεπερνούν τα γεωγραφικά όρια της πόλης, συμμετέχει και το 2017 στην «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας» (European Week Mobility) που πραγματοποιείται κάθε χρόνο από τις 16 έως τις 22 Σεπτεμβρίου. Το σύνθημα της φετινής εκστρατείας ενημέρωσης των πολιτών για τη βιώσιμη αστική κινητικότητα είναι «Ισότιμη Μετακίνηση : Πολιτισμός και Πρόοδος»

«Γιορτή του Αθλητή», από το Δήμο Βύρωνα, 14/10/2017

18 Σεπτεμβρίου 2017

Ο Δήμος Βύρωνα, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 19:30 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Βύρωνα (Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου 15) διοργανώνει τη «Γιορτή του Αθλητή».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ