Ταξίδι στον ελληνικό κινηματογράφο μέσα από τις «Βραδιές Πολιτισμού»

Ένα μουσικοχορευτικό ταξίδι στο χρόνο και την εποχή του παλιού αγαπημένου ελληνικού κινηματογράφου έχει την ευκαιρία να κάνει το κοινό που θα παρακολουθήσει την παράσταση «Μερικοί το προτιμούν… παλιό», με την οποία συνεχίζονται οι «Βραδιές πολιτισμού» στο Δήμο Βύρωνα, την Τρίτη 5 Μαρτίου, στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία».

Πρόκειται για ένα φόρο τιμής στις αξέχαστες ελληνικές ταινίες και τις ερμηνείες σπουδαίων καλλιτεχνών που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή. Έξι περφόμερς και δύο μουσικοί ζωντανεύουν αγαπημένες σκηνές και τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου από το 1930 μέχρι σήμερα. Οι δεκαετίες περνούν και αφήνουν τα σημάδια τους πάνω σε μια ασπρόμαυρη κλακέτα, με τους ηθοποιούς να γράφουν και να σβήνουν όλα όσα στην πορεία χαράχτηκαν στην καρδιά και τη μνήμη μας.

Η παράσταση ξεκινάει στις 8 το βράδυ, ενώ η είσοδος είναι ελεύθερη.

Απάντηση της Δημοτικής Αρχής σε ανακοίνωση του Σωματείου Εργαζομένων Δ. Βύρωνα

21 Ιουλίου 2017

Με αφορμή την απόφαση του Δ.Σ. του Σωματείου των Εργαζομένων Δ. Βύρωνα για αποχή από την καθαριότητα το Σάββατο και την Κυριακή 22-23 Ιουλίου και την στάση εργασίας την Δευτέρα 24 Ιουλίου, είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε απαντήσεις σε όσα ανακριβή και προσχηματικά αναφέρονται, αναδεικνύοντας το στόχο που τελικά έχει. Αυτός δεν είναι άλλος από την πολιτική επίθεση στη Δημοτική αρχή και όχι υπεράσπιση των συμφερόντων των εργαζομένων και η ποιότητα της καθαριότητας στο Δήμο.

Η Ελένη Βασιλοπούλου Πρόεδρος του Διαδημοτικού Δικτύου Πολιτισμού

18 Ιουλίου 2017

Η Ελένη Βασιλοπούλου, με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, είναι η πρώτη γυναίκα που αναλαμβάνει χρέη Προέδρου στο Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού Δήμων Βύρωνα, Δάφνης – Υμηττού.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ