Διακομματική Επιτροπή για τις Βουλευτικές Εκλογές στο Δημαρχείο Βύρωνα
9 Ιανουαρίου 2015

Διακομματική Επιτροπή για τις Βουλευτικές Εκλογές στο Δημαρχείο Βύρωνα

Ενόψει της διεξαγωγής των Εθνικών Εκλογών της 25ης Ιανουαρίου 2015, ο Δήμαρχος Βύρωνα Γρηγόρης Κατωπόδης συγκάλεσε στο Δημαρχείο Διακομματική Επιτροπή με εκπροσώπους των  Κομμάτων που λαμβάνουν μέρος στο Εθνικό ή Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και που θα συμμετάσχουν στις Εθνικές Εκλογές, για λήψη απόφασης σχετικά με τον τρόπο χρήσης των δημοτικών χώρων και της προβολής των Κομμάτων κατά την προεκλογική περίοδο.

Η Διακομματική Επιτροπή συνήλθε παρουσία του Δημάρχου Γρηγόρη Κατωπόδη καθώς και της Γενικής Γραμματέως κας Χρυσούλας Τσουκαλά.

Στην Επιτροπή συμμετείχαν:
  1. Σκαρώνη Αννίτα & Πάγκαλος Βασίλης ως εκπρόσωποι του ΣΥΡΙΖΑ
  2. Αντωνακόπουλος Κίμωνας ως εκπρόσωπος του ΚΚΕ
  3. Τζεφριός Ελευθέριος & Βαρσαμάς Κων/νος ως εκπρόσωποι του Κόμματος «Ανεξάρτητοι Έλληνες»
Δεν παρευρέθησαν, αν και νόμιμα είχαν προσκληθεί, οι εκπρόσωποι των εξής Κομμάτων:
  1. Νέα Δημοκρατία
  2. ΠΑΣΟΚ
  3. Δημοκρατική Αριστερά
  4. Το Ποτάμι
Επίσης, παρευρέθηκαν οι κ.κ. Χριστόφορος Χαλικιάς και Καππάτος Ορέστης ως εκπρόσωποι του Κόμματος ΚΙΔΗΣΟ και ο κ. Γουδέλης Αναστάσιος ως εκπρόσωπος του Κόμματος ΑΝΤΑΡΣΥΑ αν και δεν είχαν συμπεριληφθεί στην Πρόσκληση του Δημάρχου λόγω μη εκπροσώπησης των Κομμάτων τους στο Εθνικό Κοινοβούλιο ή στο Ευρωκοινοβούλιο.

Εφόσον δεν παρευρέθησαν όλοι οι εκπρόσωποι των Κομμάτων και Συνδυασμών, το Δημοτικό Συμβούλιο υποχρεούται να καθορίσει και να διαθέσει μόνο του τους χώρους αναλογικά και επί ίσοις όροις.

Κατόπιν τούτου κρίθηκε με πρόταση τόσο του Δημάρχου και της Γενικής Γραμματέως όσο και των εκπροσώπων των Κομμάτων ότι, δεν τυγχάνει σύννομος ο καθορισμός των χώρων από την Διακομματική Επιτροπή αλλά νόμιμα το Δημοτικό Συμβούλιο σε Συνεδρίασή του να προβεί στην κατανομή των χώρων.

Η έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου θα λάβει χώρα στις 12/1/2015, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:00, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου, με μοναδικό θέμα συζήτησης τη διάθεση των χώρων προβολής των πολιτικών κομμάτων κατά την προεκλογική περίοδο των Εθνικών Εκλογών της 25ης Ιανουαρίου 2015.

Μεγάλη νίκη, πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ και στον Βύρωνα

30 Ιανουαρίου 2015

Πρωτιά και με διαφορά του ΣΥΡΙΖΑ στο Δήμο Βύρωνα μετά τα τελικά αποτελέσματα των εκλογικών τμημάτων της περιοχής.

Ανακοίνωση του Δημάρχου Βύρωνα για τη διεξαγωγή των Βουλευτικών Εκλογών 2015 από το Δήμο και ευχαριστήριο μήνυμα προς τους εργαζόμενους.

30 Ιανουαρίου 2015

Ανακοίνωση του Δημάρχου Βύρωνα Γρηγόρη Κατωπόδη για την επιτυχή συμμετοχή του Δήμου στη διεξαγωγή των Βουλευτικών Εκλογών του 2015 και ευχαριστήριο μήνυμα προς τους εργαζόμενους, η αρωγή των οποίων στην όλη διαδικασία ήταν πολύτιμη.

Εθνικές Εκλογές 25 Ιανουαρίου 2015: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε

21 Ιανουαρίου 2015

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι ψηφοφόροι που θα ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στις 25 Ιανουαρίου.

• Image