Ο Δήμος Βύρωνα συμμετέχει στο Πιλοτικό Πρόγραμμα Κολύμβησης του Υπουργείου Παιδείας
13 Μαϊου 2016

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων εντάσσει το μάθημα της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής σε σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπαίδευσης του νομού Αττικής για το τρέχον σχολικό έτος, με προοπτική μόνιμης καθιέρωσης.

Το ΥΠ.Π.Ε.Θ. μέσω της Δ/νσης Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού υλοποιεί Πιλοτικό Πρόγραμμα Κολύμβησης σε δεκατέσσερα (14) κολυμβητήρια του νομού Αττικής για το σχολικό έτος 2015-2016, με σκοπό τη διάχυση των ευεργετικών αποτελεσμάτων της κολύμβησης και ειδικότερα την απόκτηση κολυμβητικής παιδείας/επάρκειας με την έννοια της βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής, του χειρισμού έκτακτων καταστάσεων γύρω και μέσα στο υδάτινο περιβάλλον για την αποφυγή του πνιγμού, της ανάπτυξης συνεργασίας πρωτοβουλιών και αυτοπεποίθησης μέσα στο νερό, της κατάστασης των βασικών κολυμβητικών δεξιοτήτων, του παιχνιδιού της συνεργατικότητας και της κοινωνικότητας ώστε να ολοκληρωθεί η προσωπικότητα των μαθητών.

Στόχος του ανωτέρω πιλοτικού προγράμματος είναι η εξαγωγή συμπερασμάτων για την καθολική υλοποίηση του αντικειμένου της κολύμβησης, στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής από το σχολικό έτος 2016-2017.

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος το Βιοκλιματικό Κολυμβητήριο “Χρήστος Ταμπαξής” του Δήμου Βύρωνα, επιλέχθηκε και συμμετέχει, φιλοξενώντας την Γ' Τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών κάθε Τρίτη και την Δ' Τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα κάθε Παρασκευή.

O Δήμος Βύρωνα φιλοξενεί τη θεατρική ομάδα «ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ»

29 Μαρτίου 2017

O Δήμος Βύρωνα στο πλαίσιο των Πολιτιστικών Εκδηλώσεων θα φιλοξενήσει τη θεατρική ομάδα «ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ», σε μία παρουσίαση του έργου του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ «Μάκμπεθ».

12η Προβολή της Κινηματογραφικής Λέσχης: «Πέτρινα Χρόνια»

28 Μαρτίου 2017

Παρασκευή 31.3.2017, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία», ώρα: 8.00 μ.μ.

Ο Δήμος Βύρωνα τίμησε με μεγαλοπρέπεια την 25η Μαρτίου

27 Μαρτίου 2017

Η Εθνική Επέτειος της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε με τον τρόπο που της αρμόζει από τον Δήμο Βύρωνα.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ