Πρόγραμμα Μαθημάτων του Κοινωνικού Φροντιστηρίου 2016-2017
1 Δεκεμβρίου 2016

Πρόγραμμα Μαθημάτων του Κοινωνικού Φροντιστηρίου 2016-2017

Ο Δήμος Βύρωνα λειτουργεί και φέτος τον πετυχημένο κοινωνικό θεσμό ενισχυτικής διδασκαλίας, με τον τίτλο “Κοινωνικό Φροντιστήριο”.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα του Δήμου που προσπαθεί να σταθεί αρωγός στις δυσκολίες πολλών οικογενειών.

Τα μαθήματα που προσφέρονται είναι ποικίλα και ορίστηκαν βάσει των ενδιαφερόντων και των αιτημάτων των ίδιων των μαθητών. Διδάσκονται από εθελοντές καθηγητές εν ενεργεία, συνταξιούχους ή αδιόριστους με φροντιστηριακή πείρα.

Το Κοινωνικό Φροντιστήριο στεγάζεται σε ισόγειες αίθουσες του 1ου Γυμνασίου και του 1ου Λυκείου (σχολικό συγκρότημα οδού Γεννηματά, τέως Μυρακτής).

Τα μαθήματα έχουν ξεκινήσει.

Πρόγραμμα Μαθημάτων για μαθητές - μαθήτριες Γυμνασίου:
  • Α' Γυμνασίου
  • Β' Γυμνασίου
  • Γ' Γυμνασίου
Πρόγραμμα Μαθημάτων για μαθητές - μαθήτριες Λυκείου:
  • Α' Λυκείου
  • Β' Λυκείου
  • Γ' Λυκείου

Οι ώρες του Φροντιστηρίου κυμαίνονται, ανάλογα με το μάθημα, μεταξύ 14:00 και 20:30, όλη την εβδομάδα (από Δευτέρα έως Παρασκευή). Κατά τη λειτουργία του υπάρχει πάντα στον χώρο φύλακας του Δήμου.

Οι εγγραφές (που συνεχίζονται) γίνονται με αίτηση των γονέων ή των κηδεμόνων στα σχολεία.

Το πρόγραμμα διατίθεται από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της πόλης.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Γραφείο του Τμήματος Παιδείας του Δήμου μας, στο τηλεφωνικό κέντρο 210 7624403.

32o Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα» 28 Απριλίου – 14 Μαΐου 2017

26 Απριλίου 2017

Για άλλη μια χρονιά πραγματοποιείται το Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ του Δήμου μας, από τις 28 Απριλίου έως τις 14 Μαΐου με θεματική το μεταναστευτικό και με τίτλο «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα», εμπνευσμένο από τους στίχους του Μπέρτολτ Μπρεχτ.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ