Προβολή ντοκιμαντέρ για τον Νεύτωνα από τον Δ. Βύρωνα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου
9 Δεκεμβρίου 2016

Ο Δήμος Βύρωνα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκδηλώσεων για Ενήλικες, Νέους και Παιδιά (Οκτώβριος – Νοέμβριος – Δεκέμβριος), την Παρασκευή 16/12/2016, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»,  θα προβάλει το βραβευμένο ντοκιμαντέρ:

«Νεύτων: Η Δύναμη του Θεού»

στους μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου του 1ου Λυκείου της πόλης.

Η πιλοτική αυτή δράση εγκαινιάζει μια συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου και σκοπό έχει να επεκταθεί σε όλα τα γυμνάσια και λύκεια της πόλης, αρχής γενομένης από το 1ο Λύκειο του Βύρωνα.

Στην συγκεκριμένη προβολή θα παρευρεθούν και θα προλογίσουν οι 3 συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

·        Πάνος Ανέστης (σενάριο-σκηνοθεσία), Υποψ. Διδάκτωρ στο Τμήμα Κινηματογράφου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θες/νίκης και Ιστορικός των Επιστημών.

·        Δημήτρης Πετάκος (σενάριο-αφήγηση), Διδάκτωρ Ιστορίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Αθηνών.

·        Λήδα Αρνέλλου (σενάριο- οργάνωση παραγωγής) Διδάκτωρ Επικοινωνίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές και τους διδάσκοντες καθηγητές σχετικά με απορίες και ερωτήματα που θα προκύψουν από την προβολή.

Ώρα Προβολής: 09:00 π.μ.

Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας

O Δήμος Βύρωνα φιλοξενεί τη θεατρική ομάδα «ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ»

29 Μαρτίου 2017

O Δήμος Βύρωνα στο πλαίσιο των Πολιτιστικών Εκδηλώσεων θα φιλοξενήσει τη θεατρική ομάδα «ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ», σε μία παρουσίαση του έργου του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ «Μάκμπεθ».

12η Προβολή της Κινηματογραφικής Λέσχης: «Πέτρινα Χρόνια»

28 Μαρτίου 2017

Παρασκευή 31.3.2017, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία», ώρα: 8.00 μ.μ.

Ο Δήμος Βύρωνα τίμησε με μεγαλοπρέπεια την 25η Μαρτίου

27 Μαρτίου 2017

Η Εθνική Επέτειος της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε με τον τρόπο που της αρμόζει από τον Δήμο Βύρωνα.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ