Προβολή ντοκιμαντέρ για τον Νεύτωνα από τον Δ. Βύρωνα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου
9 Δεκεμβρίου 2016

Ο Δήμος Βύρωνα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκδηλώσεων για Ενήλικες, Νέους και Παιδιά (Οκτώβριος – Νοέμβριος – Δεκέμβριος), την Παρασκευή 16/12/2016, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»,  θα προβάλει το βραβευμένο ντοκιμαντέρ:

«Νεύτων: Η Δύναμη του Θεού»

στους μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου του 1ου Λυκείου της πόλης.

Η πιλοτική αυτή δράση εγκαινιάζει μια συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου και σκοπό έχει να επεκταθεί σε όλα τα γυμνάσια και λύκεια της πόλης, αρχής γενομένης από το 1ο Λύκειο του Βύρωνα.

Στην συγκεκριμένη προβολή θα παρευρεθούν και θα προλογίσουν οι 3 συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

·        Πάνος Ανέστης (σενάριο-σκηνοθεσία), Υποψ. Διδάκτωρ στο Τμήμα Κινηματογράφου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θες/νίκης και Ιστορικός των Επιστημών.

·        Δημήτρης Πετάκος (σενάριο-αφήγηση), Διδάκτωρ Ιστορίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Αθηνών.

·        Λήδα Αρνέλλου (σενάριο- οργάνωση παραγωγής) Διδάκτωρ Επικοινωνίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές και τους διδάσκοντες καθηγητές σχετικά με απορίες και ερωτήματα που θα προκύψουν από την προβολή.

Ώρα Προβολής: 09:00 π.μ.

Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων 2017» 7 Ιουνίου – 16 Σεπτεμβρίου

23 Μαϊου 2017

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων». Το Φεστιβάλ που διοργανώνεται εδώ και πολλά χρόνια από το Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού των Δήμων Βύρωνα και Δάφνης Υμηττού στο θέατρο Βράχων είναι το αγαπημένο καλοκαιρινό μας ραντεβού.

Προσμένοντας….το 33ο Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ

15 Μαϊου 2017

Για άλλη μια χρονιά, πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Κυριακή 14 Μαΐου, στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης, την τελετή λήξης - γιορτή του φετινού Παιδικού - Νεανικού Φεστιβάλ, το οποίο για 32η χρονιά πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Γιορτινή ατμόσφαιρα στο Φεστιβάλ του Καρέα: «Μια πολύχρωμη γειτονιά»

22 Μαϊου 2017

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο (19 - 21 Μαΐου) εκδηλώσεων Φεστιβάλ Καρέα «Μια πολύχρωμη γειτονιά».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ