Προβολή ντοκιμαντέρ για τον Νεύτωνα από τον Δ. Βύρωνα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου
9 Δεκεμβρίου 2016

Ο Δήμος Βύρωνα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκδηλώσεων για Ενήλικες, Νέους και Παιδιά (Οκτώβριος – Νοέμβριος – Δεκέμβριος), την Παρασκευή 16/12/2016, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»,  θα προβάλει το βραβευμένο ντοκιμαντέρ:

«Νεύτων: Η Δύναμη του Θεού»

στους μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου του 1ου Λυκείου της πόλης.

Η πιλοτική αυτή δράση εγκαινιάζει μια συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου και σκοπό έχει να επεκταθεί σε όλα τα γυμνάσια και λύκεια της πόλης, αρχής γενομένης από το 1ο Λύκειο του Βύρωνα.

Στην συγκεκριμένη προβολή θα παρευρεθούν και θα προλογίσουν οι 3 συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

·        Πάνος Ανέστης (σενάριο-σκηνοθεσία), Υποψ. Διδάκτωρ στο Τμήμα Κινηματογράφου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θες/νίκης και Ιστορικός των Επιστημών.

·        Δημήτρης Πετάκος (σενάριο-αφήγηση), Διδάκτωρ Ιστορίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Αθηνών.

·        Λήδα Αρνέλλου (σενάριο- οργάνωση παραγωγής) Διδάκτωρ Επικοινωνίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές και τους διδάσκοντες καθηγητές σχετικά με απορίες και ερωτήματα που θα προκύψουν από την προβολή.

Ώρα Προβολής: 09:00 π.μ.

Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας

Βοηθάμε τον Γιώργο

23 Ιουνίου 2017

Όσοι θέλετε να συμβάλλετε στην πολυδάπανη θεραπεία του Γιώργου μπορείτε να καταθέσετε στους αριθμούς λογαριασμού στην ALPHA BANK: 812-002101-023330 ή στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: 884/752989-93.

Οι ΑΓΑΜΟΙ ΘΥΤΑΙ στις 22/06 στο φεστιβάλ Στη Σκιά των Βράχων 2017

H καινούρια, συλλεκτική παράσταση του Ιεροκλή Μιχαηλίδη. Άγαμοι Θύται και Σπύρος Παπαδόπουλος σ΄ένα επετειακό υπερθέαμα με 16 ηθοποιούς, τραγουδιστές και μουσικούς σε κείμενα Δήμητρας Παπαδοπούλου Ιεροκλή Μιχαηλίδη & Χρήστου Τολιάδη.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ