Προβολή ντοκιμαντέρ για τον Νεύτωνα από τον Δ. Βύρωνα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου
9 Δεκεμβρίου 2016

Ο Δήμος Βύρωνα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκδηλώσεων για Ενήλικες, Νέους και Παιδιά (Οκτώβριος – Νοέμβριος – Δεκέμβριος), την Παρασκευή 16/12/2016, στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»,  θα προβάλει το βραβευμένο ντοκιμαντέρ:

«Νεύτων: Η Δύναμη του Θεού»

στους μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου του 1ου Λυκείου της πόλης.

Η πιλοτική αυτή δράση εγκαινιάζει μια συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου και σκοπό έχει να επεκταθεί σε όλα τα γυμνάσια και λύκεια της πόλης, αρχής γενομένης από το 1ο Λύκειο του Βύρωνα.

Στην συγκεκριμένη προβολή θα παρευρεθούν και θα προλογίσουν οι 3 συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

·        Πάνος Ανέστης (σενάριο-σκηνοθεσία), Υποψ. Διδάκτωρ στο Τμήμα Κινηματογράφου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θες/νίκης και Ιστορικός των Επιστημών.

·        Δημήτρης Πετάκος (σενάριο-αφήγηση), Διδάκτωρ Ιστορίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Αθηνών.

·        Λήδα Αρνέλλου (σενάριο- οργάνωση παραγωγής) Διδάκτωρ Επικοινωνίας της Επιστήμης, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές και τους διδάσκοντες καθηγητές σχετικά με απορίες και ερωτήματα που θα προκύψουν από την προβολή.

Ώρα Προβολής: 09:00 π.μ.

Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας

Ανακοίνωση της Δημοτικής Αρχής

14 Δεκεμβρίου 2017

Ανακοίνωση της Δημοτικής Αρχής με αφορμή την κριτική που ασκείται για τα αναγκαστικά μέτρα είσπραξης οφειλών προς το Δήμο μας.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ