Ανακοίνωση για την ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ»
14 Μαρτίου 2017

Ανακοίνωση για την ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ»

Η Δημοτική αρχή οφείλει να ενημερώσει τους Δημότες, τα Αθλητικά Σωματεία, τους Αθλητές, τους Γονείς και όσους χρησιμοποιούν τον αθλητικό χώρο που εδράζεται στην ΕΡΓΑΝΗ και βρίσκεται υπό κατασκευή, για την πορεία του έργου.

Η ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ» επρόκειτο βάσει σύμβασης να παραδοθεί τέλος Μαρτίου του 2017. Η Δημοτική αρχή είχε προβεί σε ενέργειες ώστε να αποδοθεί προς χρήση τέλος του Οκτωβρίου του 2016.

Δύο όμως γεγονότα καθυστέρησαν την παράδοση του έργου:

α) Μία αστοχία στον συνθετικό χλοοτάπητα (δεν διέθετε τις προδιαγραφές που απαιτούσε η σύμβαση) και η παραγγελία νέου χλοοτάπητα αποτέλεσε αιτία μετατόπισης της χρονικής παράδοσης του έργου (μέχρι τέλος Μαρτίου 2017).

β) Η καθυστέρηση της πληρωμής της Α΄ δόσης από την Περιφέρεια Αττικής, δεδομένου ότι η αλλαγή του νόμου για τα έργα και τις συμβάσεις, υποχρεώνει την Περιφέρεια να ελέγχει πλέον τους λογαριασμούς των έργων (αρμοδιότητα που είχε μέχρι τέλους του 2016 το λογιστήριο του κράτους). Αυτή η αλλαγή δημιούργησε και την καθυστέρηση της πληρωμής του Α΄ Λογαριασμού. Πιστεύουμε ότι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα και θα ξεκινήσει η πληρωμή των ενταλμάτων.

Εγκαίνια ανακαινισμένης αίθουσας του Δημοτικού Σταδίου Βύρωνα & Επίσκεψη του Υφυπουργού Αθλητισμού

23 Μαρτίου 2017

Εγκαίνια ανακαινισμένης αίθουσας του Δημοτικού Σταδίου Βύρωνα - Επίσκεψη του Υφυπουργού Αθλητισμού

Διήμερο Αφιέρωμα στο Λόρδο Βύρωνα και σε έργα Ελλήνων Ποιητών με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21 Μαρτίου)

22 Μαρτίου 2017

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το διήμερο αφιέρωμα στο Λόρδο Βύρωνα και σε επιλεγμένους Έλληνες ποιητές, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης που διοργανώθηκε από τον Δήμο της Ρόδου και το Δήμο Βύρωνα σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο «Μπάιρον» για τον Φιλελληνισμό & τον Πολιτισμό.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ