Ανακοίνωση για την ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ»
14 Μαρτίου 2017

Ανακοίνωση για την ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ»

Η Δημοτική αρχή οφείλει να ενημερώσει τους Δημότες, τα Αθλητικά Σωματεία, τους Αθλητές, τους Γονείς και όσους χρησιμοποιούν τον αθλητικό χώρο που εδράζεται στην ΕΡΓΑΝΗ και βρίσκεται υπό κατασκευή, για την πορεία του έργου.

Η ανακατασκευή των αθλητικών εγκαταστάσεων «ΕΡΓΑΝΗ» επρόκειτο βάσει σύμβασης να παραδοθεί τέλος Μαρτίου του 2017. Η Δημοτική αρχή είχε προβεί σε ενέργειες ώστε να αποδοθεί προς χρήση τέλος του Οκτωβρίου του 2016.

Δύο όμως γεγονότα καθυστέρησαν την παράδοση του έργου:

α) Μία αστοχία στον συνθετικό χλοοτάπητα (δεν διέθετε τις προδιαγραφές που απαιτούσε η σύμβαση) και η παραγγελία νέου χλοοτάπητα αποτέλεσε αιτία μετατόπισης της χρονικής παράδοσης του έργου (μέχρι τέλος Μαρτίου 2017).

β) Η καθυστέρηση της πληρωμής της Α΄ δόσης από την Περιφέρεια Αττικής, δεδομένου ότι η αλλαγή του νόμου για τα έργα και τις συμβάσεις, υποχρεώνει την Περιφέρεια να ελέγχει πλέον τους λογαριασμούς των έργων (αρμοδιότητα που είχε μέχρι τέλους του 2016 το λογιστήριο του κράτους). Αυτή η αλλαγή δημιούργησε και την καθυστέρηση της πληρωμής του Α΄ Λογαριασμού. Πιστεύουμε ότι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα και θα ξεκινήσει η πληρωμή των ενταλμάτων.

Έναρξη Λειτουργίας Κοινωνικού Παντοπωλείου στο Δήμο Βύρωνα

1 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» του Δήμου Βύρωνα

Λειτουργία Κέντρου Κοινότητας Δήμου Βύρωνα