Οι παραστάσεις της Σκυτάλης για μια ακόμη χρονιά από το
16 Μαρτίου 2017

Οι παραστάσεις της Σκυτάλης για μια ακόμη χρονιά από το "Ντάνκαν"

Συνεχίζοντας και φέτος για άλλη μια χρονιά τη συνεργασία του με νέους χορευτές, χορογράφους και σχολεία της Αττικής αλλά και της επαρχίας, το εκπαιδευτικό κινητικό πρόγραμμα Σκυτάλη ολοκληρώνει τον πέμπτο κύκλο του με μια σειρά παραστάσεων που θα πραγματοποιηθούν στις 17 και 18 Μαρτίου στην Κεντρική Σκηνή του Πολυχώρου «Άννα & Μαρία Καλουτά» Δήμου Αθηναίων. Οι παραστάσεις αποτελούν κομβικό σημείο συνάντησης όλων των συντελεστών, που εμπλέκονται στην πορεία του ετήσιου κύκλου της Σκυτάλης, ενώνοντας τα διαφορετικά στάδια του πολυδιάστατου αυτού προγράμματος. Για το έτος 2016-2017 το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα με αποκλειστική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) και την αιγίδα του ΟΠΑΝΔΑ Δήμου Αθηναίων.

Μαζί με τις χορογραφίες «Αταξία» του Κώστα Τσιούκα και «Planet, no planet» της Κικής Μπάκα, που συνδημιούργησαν με τους 27 νέους χορευτές – μέλη της Σκυτάλης, θα παρουσιαστούν και μικρές κινητικές συνθέσεις που έκτισαν οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων που μετείχαν φέτος στο πρόγραμμα μαζί με τους χορευτές – δασκάλους τους.

Οι παραστάσεις εμπνέονται και φέτος από τις βασικές κινητικές δράσεις της «πτώσης» και του «κυνηγητού», απλές, καθημερινές δράσεις, συμβολικά φορτισμένες, αφορμές συνάντησης με τον κόσμο του χορού, με τον εαυτό μας και την κοινότητα.
Η κάθε παράσταση έχει διάρκεια περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά.

Είσοδος ελεύθερη

1) Αταξία
Μία χορογραφία που αναμετριέται με τις έννοιες ακούω και παρακούω. Σαν μία τάξη σχολείου με τους διαφορετικούς χαρακτήρες που χορεύουν ποπ κομμάτια (human, cheap thrills, lost on you) αλλά και τη σονάτα υπό το Σεληνόφως του Μπετόβεν με ζωντανό πιάνο. Βασικά στοιχεία της είναι το παιχνίδι με τη μουσική, ο συντονισμός με το ρυθμό αλλά και στο τέλος η παραγωγή ρυθμού από όλην την ομάδα. Ποιος έκανε αταξία;
Χορογραφία: Κώστας Τσιούκας
ΧορεύουνΆννα Απέργη, Έμυ Αμερικάνου, Ηλέκτρα Βασιλικού, Αναστασία Διαμαντοπούλου, Καρολίνα Θελερίτη, Εύη Καμπούρη, Μήδεια Καστάνου, Μαριάννα Λάζαρη, Ρέα Μεσολωρά, Εύα Μιχαηλίδου, Μαρία Παϊζη, Ελένη Πανταζάτου, Ιωάννα Τόλιου, Μαρία – Λουκία Ανδρίκου

2) Planet, no planet
Ο καθένας μας μπορεί να είναι μόνος του αλλά και μαζί με τους άλλους.
Αλληλεπιδρούμε συνεχώς με τους γύρω μας ακόμα κι όταν νομίζουμε ότι είμαστε μόνοι, η χαρά του να επηρεάζεις και να επηρεάζεσαι.
Πότε σταματάμε να αφουγκραστούμε και πότε αποφασίζουμε να παρασυρθούμε από ό,τι συμβαίνει γύρω μας.
Χορογραφία: Κική Μπάκα
ΧορεύουνΘένια Αντωνιάδου, Βάσια Ζορμπαλή, Δώρα Ζούμπα, Κατερίνα Κληροδέτη, Σοφία Κονδυλιά, Μαριλίνα Μπεσή, Πάολα Ντρέι, Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Ελεωνόρα Σπυροπούλου, Περικλής Σκορδίλης, Ιωάννης Σταυρόπουλος, Ζαφειρία Τσιρακάκη

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ:

Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017, Ώρα: 19.00
10ο Δ.Σ. Χαλανδρίου
5ο Δ.Σ. Χολαργού
Σάββατο 18 Μαρτίου 2017, Ώρα : 16.00 (Α’ παράσταση)
132ο Δ.Σ. Αθηνών
4ο Δ.Σ. Ταύρου (Δ1 + Δ2 Τμήμα)
 Ώρα: 19.00 (Β’ παράσταση)
1ο Δ.Σ. Υμηττού
11ο Δ.Σ. Βύρωνα
10ο Δ.Σ. Αγ. Δημητρίου

Σκηνοθεσία: Νεφέλη Παπαδοπούλου
Φωτογραφία:
 Αριάδνη Παπαναστασίου
Μοντάζ:
 Γιώργος Κατσουλιέρης
Μουσική:
 Απόστολος Λεβεντόπουλος
Ήχος:
 Νίκος Έξαρχος

Θέατρο «Άννα & Μαρία Καλουτά» Πολυχώρου Δήμου Αθηναίων, Κεντρική Σκηνή
Τιμοκρέοντος 6Α , Ν. Κόσμος

32o Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα» 28 Απριλίου – 14 Μαΐου 2017

26 Απριλίου 2017

Για άλλη μια χρονιά πραγματοποιείται το Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ του Δήμου μας, από τις 28 Απριλίου έως τις 14 Μαΐου με θεματική το μεταναστευτικό και με τίτλο «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα», εμπνευσμένο από τους στίχους του Μπέρτολτ Μπρεχτ.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ