Ο Δήμος Βύρωνα στη Γιορτή Εθελοντισμού του 6ου Δημοτικού σχολείου την Κυριακή 19/3/2017
17 Μαρτίου 2017

ΜΙΚΡΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ…ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ!!!
Εργαστήρια χειροτεχνιών, κολάζ και ζωγραφικής

Mε στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών στη διαφορετικότητα και τον εθελοντισμό θα πραγματοποιηθούν τρία εργαστήρια παράλληλα, όπου θα δοθεί η δυνατότητα στους μικρούς μας φίλους:
ü  να ζωγραφίσουν με το στόμα τους ή με τα μάτια τους κλειστά
ü  να κατασκευάσουν poster και άλμπουμ με ευχές, σκέψεις και συναισθήματα για τα παιδιά που νοσούν,
ü  να στολίσουν το δέντρο της αυλής του σχολείου με τα χαρτάκιαν του εθελοντισμού,
ü  να ακούσουν την ιστορία του Έλμερτου παρδαλού ελέφαντα και να δημιουργήσουν τον δικό τους υπέροχο Έλμερ.

Στο κλείσιμο των εργαστηρίων  το κάθε παιδί θα πάρει τη δική του κάρτα εθελοντή!

1ο Εργαστήρι Ζωγραφικής: «Η αγάπη μας με χρώματα φτιαγμένη, δώρο στα παιδιά που νοσούν»
2ο Εργαστήρι Χειροτεχνιών: «Το μαγικό δέντρο του εθελοντισμού
3ο Εργαστήρι Κολάζ: «Ο πολύχρωμος  Έλμερ είσαι εσύ, είμαι εγώ!»
Συντονίστρια: Μαριλίνα Μπαδικιάν, Ψυχολόγος Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας Δήμου Βύρωνα σε συνεργασία με τις φοιτήτριες του Τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου, Αποστολοπούλου Ευαγγελία, Δημητρίου Σωτηρία –Μαρία, Ζιαζοπούλου Γεωργία, Κανάρη Γεωργία, Κολομέτσου Ναταλία, Σύμωφ Λυδία.

32o Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα» 28 Απριλίου – 14 Μαΐου 2017

26 Απριλίου 2017

Για άλλη μια χρονιά πραγματοποιείται το Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ του Δήμου μας, από τις 28 Απριλίου έως τις 14 Μαΐου με θεματική το μεταναστευτικό και με τίτλο «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα», εμπνευσμένο από τους στίχους του Μπέρτολτ Μπρεχτ.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ