Πρόγραμμα εορτασμού 25ης Μαρτίου 2017
20 Μαρτίου 2017

Πρόγραμμα εορτασμού 25ης Μαρτίου 2017

Γενικός Σημαιοστολισμός όλων των Δημοσίων, Δημοτικών, Ιδιωτικών καταστημάτων, Ν.Π.Δ.Δ., Τραπεζών και σπιτιών από της 8ης πρωινής της 23ης Μαρτίου μέχρι και τη δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου.
Γενική φωταγώγηση τις βραδινές ώρες της 24ης και της 25ης Μαρτίου

Παρασκευή  24 Μαρτίου
Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία, Δημόσιες Υπηρεσίες και Οργανισμούς Δημοσίου Δικαίου, κ.λ.π.
Απότιση φόρου τιμής από τους μαθητές, σπουδαστές, προσκόπους και οδηγούς στα μνημεία των Ηρώων, προσερχομένων, μετά το πέρας των προηγούμενων εκδηλώσεων.

Σάββατο  25 Μαρτίου
ώρα 7.45 π.μ.
Κωδωνοκρουσίες στους Ιερούς Ναούς

ώρα 8.00 π.μ.
Έπαρση σημαίας με τιμητικό απόσπασμα Προσκόπων

ώρα 10.30 π.μ.
Δοξολογία στον Καθεδρικό Ναό Αγ. Τριάδος Βύρωνα.
Συγκέντρωση των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, των Αρχών, Σωματείων, Οργανώσεων και παράταξη των αντιπροσωπειών των μαθητών των Σχολείων Μέσης και Δημοτικής Εκπαίδευσης, των Προσκόπων, Οδηγών, κ.λ.π. στο Μνημείο Εθνικής Αντίστασης (Πλ. Χρυσοστόμου Σμύρνης).

ώρα 11.00 π.μ.
Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο της Εθνικής Αντίστασης (Πλ. Χρυσοστόμου Σμύρνης) χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Καισαριανής, Βύρωνα, Υμηττού κ.κ. Δανιήλ.

«Αιωνία η Μνήμη»
Κατάθεση στεφάνων
Τήρηση ενός λεπτού σιγής
«Εθνικός Ύμνος»