Δράσεις Υγείας σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των Σχολείων του Δήμου Βύρωνα
5 Απριλίου 2017

Στο πλαίσιο  του Προγράμματος «Δράσεις Υγείας» με στόχο την πρόληψη και της προαγωγής της ψυχικής υγείας στη σχολική κοινότητα, το Τμήμα Προαγωγής Υγείας σε συνεργασία με όλους τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των δημοτικών σχολείων του Δήμου Βύρωνα διοργανώνει δύο ενημερωτικές ομιλίες σε θέματα που άπτονται της ψυχοσυναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών σχολικής ηλικίας.

Το πρόγραμμα των ομιλιών :

TΙΤΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

«Το σώμα μου, μου ανήκει. Μαθαίνω να το φροντίζω και  να το προστατεύω»

Καλές πρακτικές για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών στο δημοτικό.

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

Εισηγήτρια: Μαριλίνα Μπαδικιάν, Ψυχολόγος ΜSc

Φάκελος: Αυτοεκτίμηση.

Πως επηρεάζει τις σχέσεις, τη σχολική επίδοση και τη συμπεριφορά των παιδιών;

ΤΕΤΑΡΤΗ  17 ΜΑΙΟΥ 2017

Εισηγήτρια: Μαριλίνα Μπαδικιάν, Ψυχολόγος ΜSc

Και οι δύο ομιλίες θα πραγματοποιηθούν στο 10ο  Δημοτικό Σχολείο Δήμου Βύρωνα (Ιωαννίνων 12).

32o Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα» 28 Απριλίου – 14 Μαΐου 2017

26 Απριλίου 2017

Για άλλη μια χρονιά πραγματοποιείται το Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ του Δήμου μας, από τις 28 Απριλίου έως τις 14 Μαΐου με θεματική το μεταναστευτικό και με τίτλο «Προσμένοντας του γυρισμού τη μέρα», εμπνευσμένο από τους στίχους του Μπέρτολτ Μπρεχτ.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ