Δράσεις Υγείας σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των Σχολείων του Δήμου Βύρωνα
5 Απριλίου 2017

Στο πλαίσιο  του Προγράμματος «Δράσεις Υγείας» με στόχο την πρόληψη και της προαγωγής της ψυχικής υγείας στη σχολική κοινότητα, το Τμήμα Προαγωγής Υγείας σε συνεργασία με όλους τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των δημοτικών σχολείων του Δήμου Βύρωνα διοργανώνει δύο ενημερωτικές ομιλίες σε θέματα που άπτονται της ψυχοσυναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών σχολικής ηλικίας.

Το πρόγραμμα των ομιλιών :

TΙΤΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

«Το σώμα μου, μου ανήκει. Μαθαίνω να το φροντίζω και  να το προστατεύω»

Καλές πρακτικές για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών στο δημοτικό.

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

Εισηγήτρια: Μαριλίνα Μπαδικιάν, Ψυχολόγος ΜSc

Φάκελος: Αυτοεκτίμηση.

Πως επηρεάζει τις σχέσεις, τη σχολική επίδοση και τη συμπεριφορά των παιδιών;

ΤΕΤΑΡΤΗ  17 ΜΑΙΟΥ 2017

Εισηγήτρια: Μαριλίνα Μπαδικιάν, Ψυχολόγος ΜSc

Και οι δύο ομιλίες θα πραγματοποιηθούν στο 10ο  Δημοτικό Σχολείο Δήμου Βύρωνα (Ιωαννίνων 12).

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

20 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» του Δήμου Βύρωνα για την υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου. Η Δομή χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και συγκεκριμένα από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Αττική 2014-2020». Σκοπός της Δομής είναι η υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου.

Έναρξη Λειτουργίας Κοινωνικού Παντοπωλείου στο Δήμο Βύρωνα

1 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» του Δήμου Βύρωνα

ΝΤΑΝΚΑΝ