Σεμινάριο για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου μας
11 Απριλίου 2017

Στις 29 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε, με μεγάλη επιτυχία, από τη Διεύθυνση Βρεφικών – Παιδικών Σταθμών σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας ενημερωτικό σεμινάριο. Το θέμα  ήταν: «Αντισεισμική Προστασία Παιδικών Σταθμών». Το σεμινάριο υλοποιήθηκε στον 3ο Παιδικό Σταθμό Βύρωνα (Γρανικού και Ζακύνθου) και το παρακολούθησαν οι εργαζόμενοι στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Βύρωνα.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε δύο εισηγήσεις:

·         Μέτρα Προστασίας σε περίπτωση Σεισμού

Αναστασία Ιωακειμίδου, Τοπογράφος Μηχανικός MSc Ο.Α.Σ.Π.

·         Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στους Παιδικούς Σταθμούς (Σύνταξη Σχεδίων Έκτακτης Ανάγκης – Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας)

Δρ Κούρου Ασημίνα, Γεωλόγος, Προϊστ. Τμήματος Εκπαίδευσης – Ενημέρωσης    Ο.Α.Σ.Π.

Το επόμενο βήμα είναι η εκπόνηση σχεδίων εκκένωσης των Παιδικών Σταθμών σε περίπτωση σεισμού και η εκπαίδευση τω παιδιών και του προσωπικού στη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου,  με ασκήσεις ετοιμότητας.

ΝΑΤΝΚΑΝ

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ