Ημέρα Φιλελληνισμού & Διεθνούς Αλληλεγγύης
13 Απριλίου 2017

Ημέρα Φιλελληνισμού & Διεθνούς Αλληλεγγύης

Ο Σύνδεσμος "Μπάιρον" για το Φιλελληνισμό και τον Πολιτισμό συνδιοργανώνει εκδήλωση με τον Δήμο Βύρωνα για την Ημέρα Φιλελληνισμού & Διεθνούς Αλληλεγγύης την Δευτέρα 24 Απριλίου, ώρα 12.00 στην Πλατεία του Αγίου Λαζάρου.

Με την εκδήλωση αυτή τιμούμε και την μνήμη του κορυφαίου των Φιλελλήνων, του Λόρδου Βύρωνα, ο οποίος θυσιάστηκε στο Μεσολόγγι για την Ελευθερία της Ελλάδας.

Τιμούμε την Ημέρα Φιλελληνισμού και Διεθνούς Αλληλεγγύης, διεκδικώντας μαζί με τον Απόδημο Ελληνισμό την ανάπτυξη ενός νέου διεθνούς κινήματος αλληλεγγύης με τον ελληνικό λαό σε μια περίοδο που μεγάλα εθνικά μας θέματα βρίσκονται σε κρίσιμη καμπή, πρωτίστως η έξοδος της πατρίδας μας από την οικονομική και κοινωνική κρίση.

Αν ζούσε σήμερα ο Λόρδος Βύρων θα διακήρυσσε - όπως και πριν 200 χρόνια - "θα ξεσηκώσω αν μπορέσω και με τις πέτρες ακόμα / ενάντια στους τυράννους της Γης".

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

12.00 Επιμνημόσυνη Δέηση - Εθνικός Ύμνος

Καταθέσεις Στεφάνων

12.15 Χαιρετισμός του Δημάρχου Βύρωνα, κ. Γρηγόρη Κατωπόδη

12.20 Χαιρετισμός του κ. Πάνου Τριγάζη, Προέδρου του Συνδέσμου "Μπάιρον"

12.25 Ομίλια από την φιλόλογο Νάνσυ Τρυποσκούφη, Πρόεδρο του παραρτήματος του Συνδέσμου "Μπάιρον" στη Ρόδο

12.35 Καλλιτεχνικό πρόγραμμα

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

20 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» του Δήμου Βύρωνα για την υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου. Η Δομή χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και συγκεκριμένα από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Αττική 2014-2020». Σκοπός της Δομής είναι η υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου.

Έναρξη Λειτουργίας Κοινωνικού Παντοπωλείου στο Δήμο Βύρωνα

1 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» του Δήμου Βύρωνα

ΝΤΑΝΚΑΝ