Γιορτάζουμε τη γιορτή του χορού….χορεύοντας μέσα και έξω από το Κέντρο Χορού Ντάνκαν - 29 Απριλίου 2017
21 Απριλίου 2017

Το Κέντρο Μελέτης Χορού Ι. & Ρ. Ντάνκαν γιορτάζει τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Χορού βγαίνοντας σε δρόμους και πλατείες, μεταδίδοντας τη χαρά της κίνησης και της συμμετοχής
στους κατοίκους της πόλης.

Σύντομες χορευτικές συνθέσεις γεμάτες φρεσκάδα και φαντασία, με υλικό από διαφορετικά είδη χορού θα παρουσιαστούν από παιδιά, εφήβους και ενήλικες μαθητές του Κέντρου Ντάνκαν.

Σαν μια κίνηση αγάπης που τρυπάει τους τοίχους του ιστορικού κτιρίου και κατηφορίζει το λόφο,
ο χορός ξεχύνεται στην πόλη του Βύρωνα ενώνοντας χορευτές και περαστικούς σε μια μεγάλη αλυσίδα χορού.

Πρόγραμμα παρουσιάσεων:

Σάββατο 29 Απριλίου 2017,
Κέντρο Ντάνκαν, ώρα 10 π.μ.
Πλατεία Αγίου Λαζάρου 11 π.μ.
Πλάτωμα (Διάζωμα) Καραολή & Δημητρίου  12.30 μ.μ.

Η Παγκόσμια Ημέρα Χορού καθιερώθηκε το 1982 από το Διεθνές Συμβούλιο Χορού της
UΝESCO και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του θεωρητικού του χορού και χορογράφου Ζαν-Ζορζ Νοβέρ (γεν.1727).

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

20 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΣΣΙΤΙΟΥ» του Δήμου Βύρωνα για την υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου. Η Δομή χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και συγκεκριμένα από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Αττική 2014-2020». Σκοπός της Δομής είναι η υποστήριξη των ευάλωτων κατοίκων του Δήμου Βύρωνα, οι οποίοι επιλέγονται βάσει κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων σύμφωνα με τον ορισμό του απόρου.

Έναρξη Λειτουργίας Κοινωνικού Παντοπωλείου στο Δήμο Βύρωνα

1 Οκτωβρίου 2017

Ξεκίνησε η λειτουργία της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ» του Δήμου Βύρωνα

ΝΤΑΝΚΑΝ