Ο Δήμος Βύρωνα συμμετέχει στην Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017
21 Σεπτεμβρίου 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Α΄ ΜΕΡΟΣ: 18:30 - 19:30

1.     Έναρξη - Καλωσόρισμα συμμετεχόντων από τον Επιστημονικά Υπεύθυνο / Ψυχίατρο του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ κ. Άγι Γούζαρη.

2.    Χαιρετισμός - Ομιλία Εκπροσώπου Δήμου Βύρωνα

3.    Χαιρετισμός - Ομιλία εκπροσώπου του Υπουργείου Υγείας (Διεύθυνση Ψυχικής Υγείας).

4.    Χαιρετισμός - Ομιλία Βουλευτή ΑΝ.ΕΛ – Ιατρού  κ. θανάση Παπαχρηστόπουλου.

Β΄ ΜΕΡΟΣ: 19:30 – 20:30

1. Χρήστος Σπυρόπουλος: Ιατρός - Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής και Αλληλεγγύης του Δήμου Βύρωνα: Δομές και δράσεις για την προαγωγή της Ψυχικής Υγείας στο Δήμο Βύρωνα.

2. Άγις Γούζαρης: Επιστημονικός Υπεύθυνος / Ψυχίατρος του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ: Ψυχιατρική Μεταρρύθμιση και Κοινοτική Ψυχιατρική. Ιστορική Αναδρομή και η Σημασία τους στο Σήμερα.

3. Αικατερίνη Σώκου: Ψυχολόγος του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ & του Προστατευμένου Διαμερίσματος: 13 έτη εμπειρίας στη λειτουργία του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ & 4ετή εμπειρία στο Προστατευόμενο Διαμέρισμα. Αποκατάσταση και ένταξη ευπαθών ομάδων - Καταπολέμηση του Στίγματος.

4. Κατάθεση προσωπικής μαρτυρίας ωφελούμενης του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ.

5. Δημήτρης Αγγελόπουλος: Υπεύθυνος Νοσηλευτής και Αναπληρωτής Επιστημονικός Υπεύθυνος του Οικοτροφείου ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ: Κλείσιμο εκδήλωσης - Ευχαριστίες και Μελλοντικές Προοπτικές.

Διοργανωτές:  Οικοτροφείο ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ, ΔΗΜΟΣ ΒΥΡΩΝΑ & Δ/ΝΣΗ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον Δημοτικό Κινηματογράφο "ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ" (Ν. Ελβετίας 34)

• Image