Ξεκίνησε με επιτυχία η 1η περιοδεία της Δημοτικής Αρχής
29 Σεπτεμβρίου 2017

Ξεκίνησε με επιτυχία η 1η περιοδεία της Δημοτικής Αρχής

Η εκστρατεία ενημέρωσης των πολιτών από τη Δημοτική Αρχή ξεκίνησε χθες, Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου, από το κέντρο του Βύρωνα με μεγάλη ανταπόκριση από τους πολίτες της περιοχής που επισκέφθηκε.

Πιο συγκεκριμένα, από τις 6 το απόγευμα έως τις 9 περίπου το βράδυ, ο Δήμαρχος Βύρωνα, Γρηγόρης Κατωπόδης, οι Αντιδήμαρχοι Γιάννης Μαυρίκης, Δημήτρης Κόκκαλης, Μιχάλης Καραγιάννης, Λεμονιά Κλωνάρη και Χρήστος Σπυρόπουλος, καθώς και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Απόστολος Κοκόλιας και Νίκος Κορρές, επισκέφθηκαν το κέντρο της πόλης διασχίζοντας την πιο κεντρική οδική αρτηρία, τη Λεωφόρο Χρυσοστόμου Σμύρνης συνομιλώντας με τους επιχειρηματίες αλλά και τους κατοίκους της περιοχής.

Ο Δήμαρχος και τα μέλη της διοίκησης ενημέρωσαν για τα πεπραγμένα της δημοτικής αρχής, αλλά και άκουσαν με πολύ προσοχή τα αιτήματα και τις προτάσεις των επιχειρηματιών και των κατοίκων, μια διαδικασία που αποσκοπεί στο να γίνει καλύτερος ο Δήμος του Βύρωνα.

Σε πολλά δε από αυτά τα αιτήματα υπήρξε άμεση ανταπόκριση από την πλευρά της Δημοτικής Αρχής.

Η Δημοτική Αρχή θα πραγματοποιήσει εννέα (9) εκστρατείες ενημέρωσης των πολιτών στο κέντρο του Βύρωνα, στη Ν. Ελβετία, στη Φρυγία, στη Δεξαμενή, στη Μεταμόρφωση, στη Ζωοδόχο Πηγή, στα Αναπηρικά, στον Καρέα και σε κεντρικές οδικές αρτηρίες όπως είναι η Φορμίωνος, η Χρ. Σμύρνης, η Καισαρείας, η Αγίας Σοφίας, η Νικηφορίδη, η Λεωφόρος Καρέα κ.α.. Η εκστρατεία ενημέρωσης των κατοίκων του Δήμου Βύρωνα συμπεριλαμβάνει συζήτηση του Δημάρχου Βύρωνα με τους πολίτες, στο κέντρο του Βύρωνα.

Η ενημέρωση των κατοίκων αφορά τον προϋπολογισμό, τα τεχνικά έργα, την καθαριότητα, την ανακύκλωση, την κοινωνική πολιτική του δήμου, το κέντρο της πόλης που αποτελεί βασική εστία κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ανάπτυξης.

Οι περιοδείες συνεχίζονται με τον επόμενο «σταθμό» τη Λεωφ. Φορμίωνος, την Τρίτη 3 Νοεμβρίου.

Ακολουθεί αναλυτικά το πρόγραμμα των περιοδειών:

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

1η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 28

ΚΕΝΤΡΟ ΒΥΡΩΝΑ (ΧΡ. ΣΜΥΡΝΗΣ)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

2η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΤΡΙΤΗ 3

ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗ - ΦΟΡΜΙΩΝΟΣ

3η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΤΡΙΤΗ 10

Ν. ΕΛΒΕΤΙΑ (ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ)

4η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20

ΦΟΡΜΙΩΝΟΣ

5η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΤΡΙΤΗ 24

ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ - ΑΝΑΠΗΡΙΚΑ

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

6η ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 2

ΚΑΡΕΑΣ

Φωτογραφίες: Δημήτρης Κωσταβασίλης

Εγκρίθηκε ο Προϋπολογισμός του Δήμου Βύρωνα για το οικονομικό έτος 2018

22 Νοεμβρίου 2017

Συνεδρίασε τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου το Δημοτικό Συμβούλιο με θέμα συζήτησης τον προϋπολογισμό του οικονομικού έτους 2018. Στη ψηφοφορία που ακολούθησε εγκρίθηκε ο προϋπολογισμός του Δήμου Βύρωνα.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ