Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων
25 Οκτωβρίου 2017

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ηλικιωμένων, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017, με εξαιρετική επιτυχία η εκδήλωση «Μεγαλώνοντας με ασφάλεια», στο Δήμο Βύρωνα (ΚΑΠΗ Αγ. Τριάδας Βουτζά 73 & Φλέμιγκ).

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Τμήμα Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας του Δήμου Βύρωνα, σε συνεργασία με το Επιστημονικό Τμήμα Γηριατρικής Φυσικοθεραπείας του Πανελλήνιου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών και με την υποστήριξη των Εκπαιδευτικών του τμήματος Φυσικοθεραπείας του ΤΕΙ Αθήνας.

Τη Δημοτική αρχή, εκπροσώπησαν ο Χρήστος,Σπυρόπουλος  (Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης) και η Λεμονιά Κλωνάρη  (Αντιδήμαρχος Πολιτισμού Παιδείας και Νέας Γενιάς).

Την εκδήλωση παρουσίασε ο Λυκούργος Βασιλάκος  (Φυσικοθεραπευτής) και χαιρέτησαν ο  Χρήστος Σπυρόπουλος,  η Βασιλική Βαγγελή (Διευθύντρια Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας) και ο Γιάννης Μαρμαράς  (Αντιπρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών).

Πλήθος ηλικιωμένων, παρακολούθησε με προσοχή τα ενδιαφέροντα θέματα της εκδήλωσης που ήταν:

• Ενεργός γήρανση (Ευαγγελία Σηφακάκη – Φυσικοθεραπεύτρια, OEP Leader)
  • Σακχαρώδης διαβήτης και Φυσικοθεραπεία (Δημήτρης Βασμαρής  – Φυσικοθεραπευτής OEP Leader)
  • Ασφαλής κατοικία (Μιχάλης Σεφεριάδης PT. Msc Leader)

·     Προγράμματα θεραπευτικής άσκησης (Γεωργία Πέττα, PT. Msc. OEP Leader, καθηγήτρια Εφαρμογών Τμήματος Φυσικοθεραπείας, Τ.Ε.Ι Αθήνας).

Μετά το πέρας των ομιλιών παρουσιάστηκαν από τη Γεωργία Πέττα  ασκήσεις του προγράμματος “Otago για την πρόληψη των πτώσεων, όπου συμμετείχαν εθελοντικά ηλικιωμένοι από το κοινό.

Η εκδήλωση έκλεισε με κέρασμα (προσφορά των Παιδικών Σταθμών).

Στόχος της εκδήλωσης ήταν:

• Η ενημέρωση του κοινού για θέματα υγείας και διαβίωσης
  • Η απονομή φόρου τιμής στους ηλικιωμένους
  • Η κινητοποίηση των ατόμων Γ΄ και Δ΄ ηλικίας, προκειμένου να μείνουν δραστήριοι και συμμετέχοντας στην καθημερινότητα, εξασφαλίζοντας μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

Τέλος, στο κοινό μοιράστηκε το εξαιρετικά χρήσιμο τετρασέλιδο φυλλάδιο, με θέμα «Πτώσεις και Ηλικιωμένοι. Πώς να τις αποφύγουμε.», Βασικές οδηγίες.

• Image