6 Δεκεμβρίου 2017

Υπό την αιγίδα του Δήμου Βύρωνα εκδήλωση του Συγκροτήματος Παραδοσιακής Μουσικής "ΔΑΛΙΑΝΗ" και της Ομάδας Τραγουδιού "ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ"

Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017 στις 20:00 στο Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία», Νέας Ελβετίας 34 & Σεβαστείας και υπό την αιγίδα του Δήμου Βύρωνα, θα παρουσιαστεί μουσικοχορευτική εκδήλωση και παρουσίαση του τετραπλού CD και ένθετου βιβλίου με τίτλο «Τα Καλαβρυτινά...με το νερό τ’αθάνατο». Το έργο αποτυπώνει στιγμές της μουσικής παράδοσης και κληρονομιάς της ευρύτερης περιοχής των Καλαβρύτων.

Η  εκδήλωση πραγματοποιείται από το Συγκρότημα Παραδοσιακής Μουσικής «ΔΑΛΙΑΝΗ» και την Ομάδα Τραγουδιού «ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ». Συμμετέχουν μέλη του Ομίλου Παραδοσιακών Αναζητήσεων (Ο.Π.Α.) και η χορευτική ομάδα του Συλλόγου Λυκουριωτών Καλαβρύτων. Για το έργο θα μιλήσει ο κ. Σταθακόπουλος Δημήτρης, Δρ. Παντείου Πανεπιστημίου, μουσικολόγος και δικηγόρος και ο κ. Δημήτρης Βαρβιτσιώτης Πρόεδρος της Παγκαλαβρυτινής Ένωσης.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΝΤΑΝΚΑΝ