Υπόγειοι κάδοι εγκαταστάθηκαν στην Πλατεία Αγ. Λαζάρου
20 Δεκεμβρίου 2017

Υπόγειοι κάδοι εγκαταστάθηκαν στην Πλατεία Αγ. Λαζάρου

Ο Δήμος Βύρωνα εγκαινιάζει μια νέα μέθοδο διαχείρισης απορριμμάτων, τους υπόγειους κάδους.

Οι πρώτοι κάδοι τοποθετήθηκαν πιλοτικά στην Πλατεία του Αγίου Λαζάρου ομορφαίνοντας το πιο κεντρικό σημείο της πόλης, απομακρύνοντας μια εστία μόλυνσης και τις δυσάρεστες οσμές που ταλαιπωρούσαν την περιοχή επί πολλά χρόνια, προσφέροντας τα μέγιστα στη δημόσια υγεία, αλλά και στην αισθητική της πόλης.

Σκοπός της διοίκησης να εφαρμόσει το υπόγειο σύστημα διαχείρισης απορριμμάτων και σε άλλα κεντρικά σημεία του Βύρωνα.

Ας δούμε ορισμένα από τα χαρακτηριστικά τους και τις βασικές διαφορές τους με τους συμβατικούς κάδους:

• Φιλικοί προς το περιβάλλον,
  • Αναβαθμίζουν την αισθητική του χώρου που τοποθετούνται καθώς είναι καλαίσθητοι,
  • Σύγχρονοι ως προς την τεχνολογία που διαθέτουν καθότι είναι αυτοματοποιημένοι,
  • Διαθέτουν τετραπλό όγκο αποθήκευσης σε σχέση με τους συμβατικούς κάδους,
  • Καταλαμβάνουν λιγότερο χώρο από τους συμβατικούς κάδους,
  • Η αποκομιδή των απορριμμάτων πραγματοποιείται μία φορά την ημέρα με αποτέλεσμα να μην παρακωλύεται η οδική κυκλοφορία,
  • Προφύλαξη των απορριμμάτων από ακραίες θερμοκρασίες και παρεμβάσεις ανθρώπων και ζώων με ό,τι αυτό συνεπάγεται τη δημόσια υγιεινή.

Η χρήση των υπόγειων κάδων είναι πολύ απλή:

Ο χρήστης τοποθετεί τα απορρίμματα στις ειδικές θύρες εισαγωγής απορριμμάτων που βρίσκονται πάνω από το έδαφος.

Πολύ απλή διαδικασία είναι και η αποκομιδή τους:

Το τμήμα του συστήματος διαχείρισης των απορριμμάτων που βρίσκεται υπόγεια ανυψώνεται και όταν έρθει στο επίπεδο του εδάφους πραγματοποιείται η αποκομιδή των απορριμμάτων από το συνεργεία καθαριότητας.

Για μια πόλη καθαρή, για μια πόλη καλαίσθητη.

Αιμοδοσία από το Δήμο Βύρωνα - Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

22 Ιανουαρίου 2018

«ΔΩΣΕ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ»

Παμβυρώνεια 2018

22 Ιανουαρίου 2018

Ο Δήμος Βύρωνα διοργανώνει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τους μαθητικούς αθλητικούς αγώνες «Παμβυρώνεια 2018».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ