12 Φεβρουαρίου 2018

"Έφυγε" ο πρώην Δημοτικός Σύμβουλος Αργύρης Ζαχαρόπουλος

Ο επιστήμονας οικονομολόγος, ο εφοριακός που φρόντιζε όλο το κοινό καθημερινά, ο ποιητής, ο συγγραφέας, το μέλος του Δ.Σ. της Δημοτικής Επιχείρησης του Δήμου Βύρωνα, ο καλός οικογενειάρχης και ο καλός φίλος Αργύρης Ζαχαρόπουλος δεν είναι πια εδώ.

Ο Αργύρης Ζαχαρόπουλος (13/03/1954 - 09/02/2018), γεννήθηκε στον Υμηττό από γονείς Μικρασιάτες. Απέκτησε από τον γάμο του με τη Μαρία Ζαχαροπούλου τον Γιάννη και τη Θεοδώρα.

•  Ήταν Πτυχιούχος Οικονομικών Σπουδών της Ανώτατης Βιομηχανικής Πειραιά.
  • Γραμματέας του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του πρώτου Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα  έως το 1993
  • Μέλος της Δημοτικής Επιχείρησης από το 2014 του Δήμου Βύρωνα
  • Υπηρέτησε ως Δημοτικός Σύμβουλος με την παράταξη «Καθαρή Επιλογή»
  • Γραμματέας του Συλλόγου «Εργαστήριο Καλλιτεχνών & Λογοτεχνών Ηλιούπολης».
  • Μέλος του Συλλόγου Άρης Κωνσταντόγλου, ως Παλαιός Πρόσκοπος
  • Εργάστηκε στο Υπουργείο Οικονομικών και στη ΔΟΥ Βύρωνα έως το 2011 όταν και συνταξιοδοτήθηκε.
  • Παράλληλα ασχολήθηκε με την τέχνη.  Έχει γράψει ποίηση, θεατρικούς διαλόγους, πεζογραφία και ασχολείται με τη ζωγραφική. Μετά την έκδοση της ποιητικής συλλογής «Δεν είσαι μόνος τον Σεπτέμβριο» του 2013, εκδόθηκε και η ποιητική συλλογή «Υπάρχει Ελπίδα».
  •  Ήταν δημότης Βύρωνα.

Η τελετή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου και ώρα 14.30 στο Κοιμητήριο του Δήμου Βύρωνα.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει!

___________________________________________________________________________________________________________________

Βύρωνας 14.2.2018

Προς: Γραφείο Δημάρχου

Δημοτικό Συμβούλιο

Παρατάξεις

Δημοτική Επιχείρηση

Εργαζόμενους

Η οικογένεια του Αργύρη Ζαχαρόπουλου σας ευχαριστεί όλους θερμά για την συμπαράσταση και παρουσία σας κατά την τελετή χαιρετισμού του, στο Δημοτικό Κοιμητήριο του Δήμου μας την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018.

Οικογένεια Ζαχαρόπουλου

• Image