Ενημέρωση εγγραφών Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Βύρωνα
22 Φεβρουαρίου 2018

Ενημέρωση εγγραφών Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Βύρωνα

Το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Βύρωνα έχει τη δυναμική να εξυπηρετήσει 150 οικογένειες.

Στις 16 Ιανουαρίου 2018 έγινε η αξιολόγηση των αιτημάτων για την ένταξη στη Δομή του Κοινωνικού Παντοπωλείου.

Οι οικογένειες, οι οποίες αξιολογήθηκαν με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια βάσει συστήματος μοριοδότησης που έχει εγκρίνει ο Δήμος Βύρωνα, θα λαμβάνουν την παροχή του Κοινωνικού Παντοπωλείου για τους μήνες Ιανουάριο έως Ιούνιο 2018.

Οι 140 οικογένειες αυτές θα ενημερώνονται κάθε φορά τηλεφωνικά από το προσωπικό της Δομής για τη συγκεκριμένη ημερομηνία διανομής τροφίμων.

Τα αιτήματα που έχουν υποβληθεί από τις 17  Ιανουαρίου 2018 και έπειτα, θα αξιολογηθούν τον μήνα Ιούνιο που θα γίνει η νέα αξιολόγηση των αιτημάτων που θα αφορά το διάστημα Ιούλιο έως Δεκέμβριο 2018.

Για οποιαδήποτε αλλαγή στοιχείων εκτός αυτών που έχουν δηλωθεί κατά την ημερομηνία της αίτησης (αλλαγή στοιχείων ταυτότητας, αλλαγή τηλεφώνου επικοινωνίας, έκδοση ή διακοπή ή τροποποίηση Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης κλπ.), ο αιτών οφείλει να ενημερώσει άμεσα την Κοινωνική Λειτουργό της Δομής.

Εφάπαξ ειδικό βοήθημα για την επανασύνδεση με δίκτυο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας

27 Απριλίου 2018

Ενημερώνουμε τους δημότες του Δήμου μας ότι σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/7408/1228/08.02.2018 Κοινή Υπουργική Απόφαση προβλέπεται η χορήγηση εφάπαξ ειδικού βοηθήματος για την επανασύνδεση με δίκτυο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας σε καταναλωτές με χαμηλά εισοδήματα οι οποίοι έχουν αποσυνδεθεί από το δίκτυο λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ