Μήνυμα του Δημάρχου Βύρωνα με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας
8 Μαρτίου 2018

Χρόνια Πολλά σε όλες τις γυναίκες του Δήμου μας και όχι μόνο, με αφορμή τη σημερινή Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας που καθιερώθηκε το 1977 από τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών.

Δεν χρειαζόμαστε βέβαια μια ημέρα ορισμένη από έναν παγκόσμιο θεσμό για να γιορτάσουμε το προφανές. Ίσως είναι και υποκριτικό στο λυκόφως της πατριαρχικής κοινωνίας και τον τρόπο που χρησιμοποιεί την έμφυλη ταυτότητα. Γιατί; Γιατί οι γυναίκες επιβαρύνονται τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο χώρο ώστε να ανταποκριθούν, να διεκδικήσουν και να προστατεύσουν.

Να ανταποκριθούν στον πολλαπλό ρόλο που έχει σήμερα η γυναίκα, εκείνον της συντρόφου, της μητέρας, της εργαζόμενης και της νοικοκυράς.

Να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας, μισθούς, σεβασμό, ισότητα, απεμπόληση κάθε διάκρισης που προέρχεται από τον έμφυλο ρόλο.

Και τέλος να προστατεύσουν το σώμα τους, το δικαίωμα να το ορίζουν εκείνες και όχι άλλοι. Είναι πολλά τα παραδείγματα σεξουαλικών παρενοχλήσεων, απολύσεων από εργοδότες λόγω εγκυμοσύνης, ξυλοδαρμών κλπ.

Μη λησμονούμε εξάλλου ότι η 8 Μαρτίου είναι επέτειος της απεργίας των εργατριών υφαντουργίας στη Ν. Υόρκη για τη διεκδίκηση καλύτερων συνθηκών εργασίας στο τέλος του 19ου αιώνα και ο εορτασμός της από το Σοσιαλιστικό Κόμμα των ΗΠΑ και της Σοσιαλιστικής Διεθνούς στις αρχές του 20ου.

Ο Δήμος μας γιορτάζει μαζί σας τη σημερινή ημέρα και πραγματοποιεί αφιέρωμα στη γυναίκα με μια θαυμάσια παράσταση που παρουσιάζει το Θεατρικό Εργαστήρι Ενηλίκων, στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία», στις 7.30 το απόγευμα.

Ας εκφράσουμε τον θαυμασμό μας στις γυναίκες σήμερα, αλλά ταυτόχρονα ας προβληματισθούμε και κυρίως ας αφυπνισθούμε.

Χρόνια Πολλά!

• Image