Ρεσιτάλ Πιάνου με τον Σόλωνα Ραπτάκη από τον Δήμο Βύρωνα
16 Απριλίου 2018

Ρεσιτάλ Πιάνου με τον Σόλωνα Ραπτάκη από τον Δήμο Βύρωνα

O Δήμος Βύρωνα έχει την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον καθηγητή πιάνου και μουσικολόγο Σόλων Ραπτάκη. Γεννημένος στον Βύρωνα, βραβευθείς σε πανελλήνιους μουσικούς διαγωνισμούς, παρουσιάζει ένα ρεσιτάλ πιάνου με ρεπερτόριο από τον κλασικισμό μέχρι και τον όψιμο ρομαντισμό. Θα ακουστούν έργα των J. Haydn, F. Chopin, F. Liszt και A. Longo.
Τοποθεσία: Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας)
Ημέρα: Τετάρτη 18 Απριλίου 2018
Ώρα: 20.00
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Βιογραφικό Σόλωνα Ραπτάκη
Ο Σόλων Ραπτάκης γεννήθηκε το 1991. Το 2012 έλαβε δίπλωμα πιάνου από το Αττικό Ωδείο («Άριστα», Α΄ Βραβείο, χρυσό μετάλλιο) με καθηγητή τον Διονύση Μαλλούχο, έπειτα δε παρακολούθησε τον μεταδιπλωματικό κύκλο σπουδών «Μουσική Χωρίς Σύνορα». Έχει αποσπάσει βραβεία σε διαγωνισμούς πιάνου (Β΄ βραβείο στον Πρώτο Πανελλήνιο Αραφήνειο Διαγωνισμό, Α΄ βραβείο στον Πρώτο Πανελλήνιο Διαγωνισμό της UNESCO). Είναι απόφοιτος και υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, αλλά και πτυχιούχος ανώτερων θεωρητικών (Αρμονίας, Αντίστιξης, Φυγής). Είναι μέλος της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας, στην ερευνητική ομάδα «Μουσική Θεωρία και Ανάλυση». Επιστημονικά του άρθρα έχουν δημοσιευτεί σε μουσικολογικά περιοδικά έντυπα, ενώ έχει συμμετάσχει και σε επιστημονικά συνέδρια. Έχει δώσει ρεσιτάλ σε αίθουσες των Αθηνών (Ωδείο Φίλιππος Νάκας, Αττικό Ωδείο) και έχει επιπλέον συμμετάσχει σε μουσικά φεστιβάλ.

Παραδόθηκε η Παιδική Χαρά στη Ραιδεστού στους μικρούς φίλους του Δήμου Βύρωνα

20 Ιουλίου 2018

Εγκαίνια με χορούς, τραγούδια και παιχνίδι, πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 19 Ιουλίου στην Παιδική Χαρά που βρίσκεται επί της οδού Ραιδεστού.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα θαλασσίων λουτρών για τα μέλη των Κ.Α.Π.Η.

Ολοκληρώθηκε για δεύτερη χρονιά το πρόγραμμα θαλασσίων λουτρών στην πλαζ Βουλιαγμένης για τα μέλη των Κ.Α.Π.Η. Πραγματοποιήθηκαν 15 θαλάσσια λουτρά και συμμετείχαν 95 μέλη.

• Image