Ο Δήμος Βύρωνα αποκαθιστά το φυσικό περιβάλλον στην περιοχή «ΕΡΓΑΝΗ»
27 Ιουλίου 2018

Ο Δήμος Βύρωνα αποκαθιστά το φυσικό περιβάλλον στην περιοχή «ΕΡΓΑΝΗ»

Ο Δήμος Βύρωνα, με περιβαλλοντική ευθύνη και ευαισθησία, προβαίνει στην αποκατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος στην περιοχή «ΕΡΓΑΝΗ» (ο χώρος που βρίσκεται πάνω από τα σχολεία της περιοχής).

Πιο συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε δενδροφύτευση, ενώ πρόκειται να τοποθετηθούν οπτικές ενδείξεις σε κάθε φυτό για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες θα μπορούν να απολαύσουν τον χώρο όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες.

Η αποκατάσταση του οικοσυστήματος της περιοχής μετά από πολλά χρόνια εγκατάλειψης, αποτελεί μια ενέργεια με πολλαπλά οφέλη όχι μόνο για το φυσικό περιβάλλον, αλλά και για τους κατοίκους και τους επισκέπτες, καθώς, το φυσικό περιβάλλον αποτελεί βασικό παράγοντα αναβάθμισης της ποιότητας της ζωής των ανθρώπων.

Ο Δήμος Βύρωνα λέει ΟΧΙ στην εξάντληση των φυσικών πόρων και στην υποβάθμιση του περιβάλλοντος και ΝΑΙ στην προστασία και στο σεβασμό του φυσικού περιβάλλοντος.