Μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε Α’ βάθμια και Β’ βάθμια εκπαίδευση
10 Σεπτεμβρίου 2018

Μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε Α’ βάθμια και Β’ βάθμια εκπαίδευση

Ο Δήμος Βύρωνα λειτουργεί και φέτος τον πετυχημένο κοινωνικό θεσμό ενισχυτικής διδασκαλίας, με τον τίτλο “Κοινωνικό Φροντιστήριο”  που αφορά στα παιδιά της Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και το πρόγραμμα «Διδακτική Υποστήριξη»  για τους μαθητές της Ε΄& Στ΄ Δημοτικού της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να παρακολουθήσουν ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα.

Πρόκειται για δύο προγράμματα του Δήμου, που υποστηρίζονται από εθελοντές καθηγητές και δασκάλους με σκοπό να αποσυμφορήσουν  τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες και στερούνται δυνατότητας περαιτέρω μαθησιακής ενισχυτικής  υποστήριξης των παιδιών.

Οι γονείς ή κηδεμόνες πρέπει να έχουν συμπληρώσει την αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα “Κοινωνικό Φροντιστήριο” (Β΄βάθμια) ή στο πρόγραμμα «Διδακτική Υποστήριξη» (Α΄βάθμια), που θα τους δοθεί στην έδρα του Τμήματος Παιδείας (Ευαγγ. Σχολής 26, 6ος όροφος) έως την Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2018.

Η αίτηση κατατίθεται αποκλειστικά στο Τμήμα Παιδείας του Δήμου Βύρωνα.

Το πρόγραμμα των μαθημάτων, θα ανακοινωθεί στα σχολεία των αιτούντων.

Τα μαθήματα της Β΄βάθμιας εκπαίδευσηςθα πραγματοποιηθούν στο 1ο Γυμνάσιο και 1ο Λύκειο Βύρωνα (οδ. Γεννηματά 34/Μυρακτής) και τα μαθήματα της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθούν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο (Ερυθραίας & Κωνσταντιλιέρη).

Εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν εθελοντικά στα προγράμματα, να επικοινωνήσουν με το Τμήμα Παιδείας στα τηλ. 2107609354 & 2107609347 (Ευαγγελικής Σχολής 26, 6ος όροφος).

• Image