Φιλικές Κοινότητες προς τους δημότες με διαταραχές μνήμης
19 Σεπτεμβρίου 2018

Φιλικές Κοινότητες προς τους δημότες με διαταραχές μνήμης

Εκπαίδευση των υπαλλήλων της Δ/νσης Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας Δήμου Βύρωνα με θέμα :

<< Η Κατάθλιψη στους Ηλικιωμένους / Δουλεύοντας με τον ασθενή που πάσχει από άνοια >>

Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε με την συμμετοχή του αναπληρωτή καθηγητή του Ινστιτούτου Γηριατρικής Ψυχιατρικής του Νοσοκομείου Weill – Cornell ( Η.Π.Α ) Δημήτρη Κιοσσέ, του αναπληρωτή καθηγητή Ψυχιατρικής του Ε.Κ.Π.Α Αντώνη Πολίτη, της Ψυχολόγου Ελισάβετ Αρσλάνογλου και της Κοινωνικής Λειτουργού της Α΄Ψυχιατρικής Κλινικής Ε.Κ.Π.Α Μαρίας Πασσά.

Ο τρίτος κύκλος εκπαίδευσης ξεκίνησε με την εισήγηση του καθηγητή Δημήτρη Κιοσσέ εστιάζοντας στους θεματικούς άξονες : τι είναι κατάθλιψη, ποιοι είναι οι τύποι, ποιοι είναι οι παράγοντες, ποια είναι τα συμπτώματα και πως τα αναγνωρίζουμε, πως μας επηρεάζει η κατάθλιψη και πως μπορούμε να προσεγγίσουμε τους ασθενείς που πάσχουν από κατάθλιψη.

Στη συνέχεια ανέπτυξε το θέμα του αυτοκτονικού ιδεασμού : ποια είναι τα στάδια, πως αναγνωρίζουμε τα συμπτώματα και πότε απαιτείται νοσηλεία του ασθενή.

Στο δεύτερο μέρος ανέπτυξε τεχνικές μεθόδους για την ρύθμιση των συναισθημάτων
( πως μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας, τους άλλους και τους φροντιστές – πως να ελέγχουν τα συναισθήματά τους ).

Η εκπαίδευση ολοκληρώθηκε με την εισήγηση της Ψυχολόγου Ελισάβετ Αρσλάνογλου, η οποία εστίασε στις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην θεραπεία της κατάθλιψης και στην διαχείριση των συναισθημάτων.