ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΑ - ΛΥΚΕΙΑ
15 Οκτωβρίου 2018

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΑ - ΛΥΚΕΙΑ

Ο Δήμος Βύρωνα λειτουργεί και φέτος τον πετυχημένο κοινωνικό θεσμό ενισχυτικής διδασκαλίας, με τον τίτλο «Κοινωνικό Φροντιστήριο»  που αφορά στους μαθητές της Β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και το πρόγραμμα «Διδακτική Υποστήριξη»  για τους μαθητές της Ε΄& Στ΄ Δημοτικού της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να παρακολουθήσουν ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα.

Πρόκειται για δύο προγράμματα του Δήμου, που υποστηρίζονται από εθελοντές καθηγητές και δασκάλους με σκοπό να αποσυμφορηθούν οι οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες και στερούνται δυνατότητας περαιτέρω μαθησιακής ενισχυτικής  υποστήριξης των μαθητών.

Τα μαθήματα της Β΄βάθμιας εκπαίδευσηςθα πραγματοποιηθούν στο 1ο Γυμνάσιο και 1ο Λύκειο Βύρωνα (οδ. Γεννηματά 34/Μυρακτής) και τα μαθήματα της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθούν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο (Ερυθραίας & Κωνσταντιλιέρη).

Τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας που απευθύνονται στους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ξεκινούν την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 .
Εφόσον βρεθούν και άλλοι εθελοντές καθηγητές το πρόγραμμα θα εμπλουτιστεί και άλλο σε μαθήματα ώστε να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν τις απαιτήσεις των εγγεγραμμένων μαθητών.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα των μαθημάτων στα τηλ. 210-7609347 & 210-7609354.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ
ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΛΥΚΕΙΟΥ: ΤΡΙΤΗ 16/10/2018
ΧΩΡΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ: 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ/ΛΥΚΕΙΟ (Γ. Γεννηματά 34)
ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018-2019