Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα  ''Φωτιά πυροσβέστες''
16 Ιανουαρίου 2019

Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα ''Φωτιά πυροσβέστες''

Οι πυροσβέστες μιας μικρής πόλης οργανώνουν την ετήσια γιορτή τους. Όλα όμως θα πάνε στραβά. Μια αλληγορία από το νέο κύμα του τσεχικού κινηματογράφου λίγο πριν εκπνεύσει η «Άνοιξη της Πράγας».

Μίλος Φόρμαν ενδεικτική φιλμογραφία: Οι έρωτες μιας ξανθιάς, Στη φωλιά του κούκου, Αμαντέους.

Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τον ιστορικό-διευθυντή των Αρχείων Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας (ΑΣΚΙ) Κωστή Καρπόζηλο.

Παρασκευή 25/1/2019, 20:00 , δημοτικός κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» (Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας).

Σκηνοθεσία: Μίλος Φόρμαν
Παίζουν: Βασλάβ Στόκελ, Γιαν Βόστρκιλ
Διεύθυνση φωτογραφίας: Μίροσλαβ Όντριτσεκ
Μοντάζ: Μίροσλαβ Χάγιεκ
Μουσική: Κάρελ Μάρες
Σκηνικά: Βλάντιμιρ Μάτσα

Με αφορμή αυτή τη δράση συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας για την ενίσχυση των κοινωνικών δομών.
Όλα τα προϊόντα που θα συγκεντρωθούν από τη δική σας κοινωνική προσφορά, θα διανεμηθούν σε νοικοκυριά επαπειλούμενα ή βρισκόμενα σε κατάσταση φτώχειας και αδυναμίας.

• Image