Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης σε σχολεία του Δήμου Βύρωνα
16 Ιανουαρίου 2019

Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης σε σχολεία του Δήμου Βύρωνα

Το Κέντρο Υγείας Βύρωνα θα πραγματοποιήσει πρόγραμμα ελέγχου εμβολιαστικής κάλυψης σε μαθητές σχολείων του Δήμου Βύρωνα.

Συγκεκριμένα θα ελεγχθούν  τα βιβλιάρια υγείας των μαθητών  Α΄ τάξης Δημοτικού και Γ΄ τάξης Γυμνασίου.

Για αξιόπιστη καταγραφή της εμβολιαστικής κάλυψης των παιδιών:

Παρακαλούνται θερμά οι γονείς των μαθητών να συμπληρώσουν τα έντυπα συναίνεσης που θα διανεμηθούν και να στείλουν στα σχολεία τα βιβλιάρια υγείας των παιδιών τους.

Ενημερωτικά τη σχολική χρονιά 2017-2018 το ποσοστό εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών ηλικίας  7 ετών των σχολείων του Δήμου Βύρωνα, ειδικά για ιλαρά-ερυθρά-παρωτίτιδα και ανεμευλογιά ήταν υψηλό.

Η χορήγηση συγκατάθεσης των γονέων όμως για τον έλεγχο των βιβλιαρίων υγείας ήταν χαμηλή, όπως διαπιστώθηκε σε εργασία που εκπονήθηκε από το Κέντρο Υγείας Βύρωνα και φαίνεται στην εικόνα που ακολουθεί.
Η εργασία ανακοινώθηκε στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Παιδιατρικών Λοιμώξεων που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από 14-16/12/2018.

• Image