Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο χριστουγεννιάτικος χορός του Συλλόγου Ποντίων Καρέα
21 Ιανουαρίου 2019

Ο Σύλλογος Ποντίων Καρέα-Βύρωνα αποχαιρέτησε το 2018 με τον καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο Χορό που πραγματοποιήθηκε και φέτος με μεγάλη επιτυχία στην αίθουσα δεξιώσεων του Kareas Palace.Νέοι και παλιοί φίλοι και μέλη, εκπρόσωποι Πολιτιστικών Συλλόγων, εκπρόσωποι της Εκκλησίας αλλά και φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης έδειξαν έμπρακτα την υποστήριξη τους με την παρουσία τους, στην προσπάθεια που καταβάλλει το Δ.Σ. του Συλλόγου να μεταφέρει την παράδοση, τα ήθη και τα έθιμα του ποντιακού Ελληνισμού από γενιά σε γενιά. Με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση ο Σύλλογος μας εκφράζει τις πιο θερμές και εγκάρδιες ευχαριστίες του σε όλους όσους για την εκδήλωση αυτή, στάθηκαν δίπλα μας:
• Στα παιδιά του χορευτικού μας συγκροτήματος που μαζί με τη Χοροδιδάσκαλο Σοφία Σαββουλίδου αποτελούν την «καρδιά» του Συλλόγου.
• Στους μουσικούς μας Γιάννη Ταϊλαχίδη (λύρα) και Κώστα Τσερακίδη (νταούλι) που μας ταξίδεψαν στα μονοπάτια της ποντιακής μουσικής με κέφι και μεράκι.
• Στους μουσικούς Μάκη Μέρλο (πλήκτρα), Βαγγέλη Δεληγιάννη (μπουζούκι) και τον τραγουδιστή Βασίλη Διαμάντη τους οποίους είχαμε την χαρά να απολαύσουμε σε ένα πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα που οι ίδιοι επιμελήθηκαν.
• Στην κα Σοφία Θειάδου για την αγέρωχη απαγγελία του ποιήματος του Σίμου Λιανίδη: «Τα νιάτα μας χορεύουν».
• Εγκάρδιες ευχαριστίες στην πολυβραβευμένη και αγαπητή σε όλους μαγείρισσα της ελληνικής κουζίνας κα Βέφα Αλεξιάδου που μας τίμησε με την παρουσία της στην εκδήλωση.
• Στα ιστορικά μέλη του Συλλόγου μας: κα Χρυσούλα Αδαμίδου, κ. Παύλο Γρηγοριάδη και κα Πόπη Σαλαπασίδου για τη συνεχή στήριξή τους.
• Στους εκπροσώπους του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Καρέα-Βύρωνα για τη στήριξη.
• Στον εκπρόσωπο του Συλλόγου Κρητών κ. Στέλιο Γαλανάκη για την στήριξη.
• Στην εξαίρετη αγιογράφο, ζωγράφο και μέλος Δ.Σ. για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος Ελένη Κιτσέλη για την ευγενική χορηγία της.
• Στην κ. Νίκη Δενδρινού για την ευγενική χορηγία της.
• Στο Kareas Gym και τον κ. Αποστόλη Κίσσα για την ευγενική χορηγία του.
• Στην εξαιρετική φωτογράφο κ. Κωνσταντίνα Τριανταφύλλου.
• Στον Γιώργο Ψυχόπαιδα για την φιλοξενία στο Kareas Palace.
• Θερμές ευχαριστίες στους εκπροσώπους της Εκκλησίας τον Αρχιμανδρίτη πατέρα Ειρηναίο και πατέρα Σιλουανό που μας τίμησαν με την παρουσία τους.
• Θερμές ευχαριστίες στον Δήμαρχο κ. Γρηγόρη Κατωπόδη, στους εκπροσώπους του Δήμου Βύρωνα και στους επικεφαλής όλων των δημοτικών παρατάξεων που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Ποντίων Καρέα-Βύρωνα