ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2018
1 Φεβρουαρίου 2019

ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Dextera
·         Το έτος 2018 πραγματοποιήθηκαν στο ΚΥ Βύρωνα 80.515 επισκέψεις ασθενών από τις οποίες 23.314 στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών
·         Σε τριτοβάθμια δομή (νοσοκομείο) έγιναν συνολικά 950 παραπομπές, ποσοστό <1,2%
·         Μόνο για συνταγογράφηση πραγματοποιήθηκαν 8.308 επισκέψεις, ποσοστό 10,4%
·         Στο Μικροβιολογικό εργαστήριο πραγματοποιήθηκαν 76.318 εξετάσεις (αύξηση 33,8% σε σχέση με το 2017)
·         Διενεργήθηκαν 1520 εμβολιασμοί παιδιών και ενηλίκων
·         Στο Μαιευτικό τμήμα πραγματοποιήθηκαν 165 επισκέψεις εγκύων στα μαθήματα προετοιμασίας για τη γονεϊκότητα και ελήφθησαν 481 Pap test
Η επισκεψιμότητα στο ΚΥ Βύρωνα αυξήθηκε κατά 7,9% σε σχέση με το 2017 και παραμένει υψηλή, ακόμη και σε σύγκριση με Κέντρα Υγείας 7ήμερης 24ωρης λειτουργίας, παρά το μικρό αριθμό υπηρετούντων ιατρών (25 ιατροί κατά μέσο όρο το 2018) και την ημερήσια 14ωρη λειτουργία του μόνο τις εργάσιμες ημέρες.
ΜΟΝΑΔΑ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ
·         Στη Μονάδα Υγείας Βύρωνα πραγματοποιήθηκαν 28.627 επισκέψεις ασθενών, ενώ 5.312 άτομα εξετάστηκαν από Υγειονομικές Επιτροπές (ΑΥΕ και ΒΥΕ)
·         Στο Μαιευτικό τμήμα πραγματοποιήθηκαν 416 επισκέψεις εγκύων και γονέων σε 272 συνεδρίες μαθημάτων (Γιόγκα στην εγκυμοσύνη- Bρεφικό μασάζ- Πρώτες βοήθειες σε βρέφη και παιδιά)
Συνολικά το έτος 2018 πραγματοποιήθηκαν 109.142 επισκέψεις τακτικών και επειγόντων περιστατικών στις δύο δημόσιες δομές Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Δήμου Βύρωνα.
ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ
Το Κέντρο Υγείας συνέχισε και το 2018 την προσφορά του σε θέματα Δημόσιας Υγείας, με συμμετοχή επαγγελματιών υγείας από το Κέντρο και τη Μονάδα Υγείας σε δράσεις όπως:
·      Το πρόγραμμα  προληπτικής οδοντιατρικής στα σχολεία του Δήμου Bύρωνα
·      Ομιλίες και παρουσιάσεις στα σχολεία με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών σε θέματα πρόληψης και προαγωγής υγείας
·      Έλεγχο των βιβλιαρίων εμβολιασμού των μαθητών
·      Συμμετοχή στο πιλοτικό πρόγραμμα ΗΠΙΟΝΗ για την πρόληψη του καρκίνου του πεπτικού συστήματος
·      Δημοσίευση άρθρων που αφορούν θέματα υγείας στην υποσελίδα του ΚΥ Βύρωνα (στον ιστότοπο του Δήμου Βύρωνα) και σε τοπική εφημερίδα
ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
·         Συνεχίστηκε για 3ο συνεχόμενο χρόνο το πρόγραμμα μετεκπαιδευτικών μαθημάτων για ιατρούς και άλλους επαγγελματίες υγείας εντός του ΚΥ Βύρωνα.
·         Επαγγελματίες Υγείας του Κέντρου και της Μονάδας (Νοσηλεύτριες, Επισκέπτριες Υγείας, Μαίες) συμμετείχαν σε μετεκπαιδευτικά σεμινάρια του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης και σε συνέδρια που αφορούν την ειδικότητά τους στα πλαίσια της συνεχιζόμενης επιμόρφωσης του προσωπικού,
·         Το Κέντρο Υγείας συμμετείχε επίσης με εργασίες στα Πανελλήνια Συνέδρια Παιδοπνευμονολογίας και Παιδιατρικών Λοιμώξεων και η Μονάδα Υγείας στο Πανελλήνιο Συνέδριο Μαιών- Μαιευτών.
Για το 2019 επιδιώκουμε την ενίσχυση του ιατρικού δυναμικού με τοποθέτηση και άλλων ειδικοτήτων ιατρών και την περαιτέρω επέκταση της σημαντικής προσφοράς υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Κέντρου και της Μονάδας Υγείας Βύρωνα στους πολίτες του Δήμου και των όμορων περιοχών.
Ανδριανή Τσαγκάρη
Υπεύθ. Συντ. Επιστ. Λειτουργίας ΚΥ και ΜΥ Βύρωνα