«Κρυμμένος» του Μίκαελ Χάνεκε την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου  2019 8 μ.μ. στον κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»
6 Φεβρουαρίου 2019

«Κρυμμένος» του Μίκαελ Χάνεκε την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019 8 μ.μ. στον κινηματογράφο «Νέα Ελβετία»

Στα πλαίσια των Κινηματογραφικών Βραδιών του Δήμου Βύρωνα, θα προβληθεί η ταινία «Κρυμμένος» την Παρασκευή 8/2/2019, 8 μ.μ. στον κινηματογράφο «Νέα Ελβετία», Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας.

Η οικογένεια ενός μεσοαστού γάλλου διανοούμενου δέχεται κάποιες παράξενες βιντεοκασέτες από ανώνυμο αποστολέα. Ο κρυμμένος αποστολέας φέρνει σιγά-σιγά στην επιφάνεια μια θαμμένη πλευρά του παρελθόντος μια σκοτεινή στιγμή στην Ιστορία της Γαλλίας.

Σκηνοθεσία: Μίκαελ Χάνεκε
Παίζουν: Ντανιέλ Οτέιγ, Ζυλιέτ Μπινός, Ανί Ζιραρντό, Ντανιέλ Ντιβάλ
Διέυθυνση φωτογραφίας: Κρίστιαν Μπέργκερ
Μοντάζ: Μίκαελ Χούντετσε-Ναντίν Μιουζ
Σκηνικά: Εμανουέλ Ντε Σεβινί
Παραγωγή: Γαλλία/Αυστρία, 2005, 114
Ενδεικτική φιλμογραφία του σκηνοθέτη Μίκαελ Χάνεκε: Η δασκάλα του πιάνου, Η λευκή κορδέλα, Το βίντεο του Μπένι, Αγάπη.

Μετά την προβολή  θα ακολουθήσει συζήτηση με τον Κώστα Δουζίνα, καθηγητή του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και πρόεδρο του Ιδρύματος Νίκος Πουλαντζάς.

"Με αφορμή αυτή τη δράση συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας για την ενίσχυση των κοινωνικών δομών.Όλα τα προϊόντα που θα συγκεντρωθούν από τη δική σας κοινωνική προσφορά, θα διανεμηθούν σε νοικοκυριά επαπειλούμενα ή βρισκόμενα σε κατάσταση φτώχειας και αδυναμίας".