«Ο κλέψας του κλέψαντος»  Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα
6 Μαρτίου 2019

«Ο κλέψας του κλέψαντος» Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα

Με πρόσχημα και όχημα τη ληστεία ενός ενεχυροδανειστηρίου από μια ομάδα φουκαράδων,  ο Μάριο Μονιτσέλι ρίχνει μια καυστική ματιά στο μεταπολεμικό οικονομικό θαύμα της Ιταλίας δίνοντας ταυτόχρονα και μία εξαίρετη κοινωνική ηθογραφία του “περιθωρίου”.

Μάριο Μονιτσέλι ενδεικτική φιλμογραφία: Οι γενναίοι του Μπρανκαλεόνε, Οι εντιμότατοι φίλοι μου, Βοκάκιος ’70.
Μετά την προβολή θα ακολουθήσει συζήτηση με τον Στάθη Βαλούκο συγγραφέα-σεναριογράφο.
Παρασκευή 15/3/2019, 8 μ.μ. κινηματογράφος «Νέα Ελβετία», Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας.
Σκηνοθεσία: Μάριο Μονιτσέλι
Παίζουν: Βιτόριο Γκάσμαν, Μαρτσέλο Μαστρογιάννι, Κλαούντια Καρντινάλε, Τοτό, Ρενάτο Σαλβατόρι
Διέυθυνση φωτογραφίας: Τζιάνι Ντι Βενάντζο
Μοντάζ: Αντριάνα Νοβέλι
Μουσική: Πιέρο Ουμιλιάνι
Σκηνικά: Βίτο Αντζαλόνε

Με αφορμή αυτή τη δράση συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας για την ενίσχυση των κοινωνικών δομών. Όλα τα προϊόντα που θα συγκεντρωθούν από τη δική σας κοινωνική προσφορά, θα διανεμηθούν σε νοικοκυριά επαπειλούμενα ή βρισκόμενα σε κατάσταση φτώχειας και αδυναμίας.

• Image