Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις της Αποκριάς και τα Κούλουμα
12 Μαρτίου 2019

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις της Αποκριάς που διοργάνωσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Δήμος Βύρωνα. Πολλοί οι κάτοικοι, αλλά και οι επισκέπτες που αγκάλιασαν την προσπάθεια του Δήμου και συμμετείχαν στις εκδηλώσεις.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου, το παραδοσιακό έθιμο «Τζαμάλα» αναβίωσε η Ένωση Ηπειρωτών σε συνεργασία με τον Δήμο στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (Ταπητουργείο) με άναμμα φωτιάς, χορούς, τραγούδια, παραδοσιακά εδέσματα και πολλές εκπλήξεις.

Την Καθαρά Δευτέρα, γιορτάστηκαν τα παραδοσιακά κούλουμα στο Θέατρο Βράχων «Άννα Συνοδινού» με σαρακοστιανά εδέσματα, γαϊτανάκι, ζογκλέρ, ξυλοπόδαρο, μαλλί της γριάς και λαϊκό γλέντι με τον Δημήτρη Κωσταβασίλη στο οποίο διασκέδασαν πάνω από 2.000 χιλιάδες πολίτες, ενώ μοιράστηκαν περίπου 1000 μερίδες λαγάνες, ταραμοσαλάτα, φασολάδα, ελιές και κρασί.

Ο Δήμαρχος Γρηγόρης Κατωπόδης, ευχαρίστησε τους κατοίκους και τους επισκέπτες του Βύρωνα,  μικρούς και μεγάλους, τους μαζικούς φορείς, τους υπαλλήλους τους Δήμου, όλους όσοι παρακολούθησαν, συμμετείχαν και κυρίως βοήθησαν στο να ολοκληρωθούν με επιτυχία οι παραδοσιακές εκδηλώσεις του Δήμου μας.

*Φωτογραφίες: Μιχαέλα Μαραζώτη

• Image