Ελπίδες για τον Υμηττό

Σε πολύ καλό κλίμα έγινε η συνάντηση του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, αρμόδιου για θέματα δασών, Κωνσταντίνου Κιλτίδη, χθες, με το Προεδρείο του ΣΠΑΥ, εκπροσώπους του Δασαρχείου, της Γενικής Διεύθυνσης Δασών, της Διεύθυνσης Αναδασώσεων της Περιφέρειας Αττικής και της Επιτροπής Περιβάλλοντος της Βουλής, δια του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Θανάση Λεβέντη.

Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τον Υμηττό, θέματα που θέτουν οι 15 Δήμαρχοι, των δήμων - μελών του Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού, ενώ όπως φαίνεται άνοιξε ο δρόμος για την αναθεώρηση του Προεδρικού Διατάγματος του 1978 για την προστασία του Υμηττού.

Ο κύριος Κιλτίδης, αρμόδιος για θέματα δασών, ανακοίνωσε μεταξύ άλλων ότι το φθινόπωρο θα γίνουν δεντροφυτεύσεις στο βουνό, καθαρισμοί από σκουπίδια και μπάζα, ενώ υπάρχει πρόβλεψη για την δημιουργία χώρων αναψυχής. Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του ΣΠΑΥ και Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Χαρδαλιάς, εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη συνάντηση αλλά και το μέλλον του Υμηττού.

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου για τη χθεσινή συνάντηση: http://www.minagric.gr/greek/press/2008/07/greek210708b.shtml

Διαβάστε το ρεπορτάζ από την εφημερίδα Πρώτο Θέμα: http://www.protothema.gr/content-fakeloi.php?id=12243

Βοηθάμε τον Γιώργο

23 Ιουνίου 2017

Όσοι θέλετε να συμβάλλετε στην πολυδάπανη θεραπεία του Γιώργου μπορείτε να καταθέσετε στους αριθμούς λογαριασμού στην ALPHA BANK: 812-002101-023330 ή στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: 884/752989-93.

Οι ΑΓΑΜΟΙ ΘΥΤΑΙ στις 22/06 στο φεστιβάλ Στη Σκιά των Βράχων 2017

H καινούρια, συλλεκτική παράσταση του Ιεροκλή Μιχαηλίδη. Άγαμοι Θύται και Σπύρος Παπαδόπουλος σ΄ένα επετειακό υπερθέαμα με 16 ηθοποιούς, τραγουδιστές και μουσικούς σε κείμενα Δήμητρας Παπαδοπούλου Ιεροκλή Μιχαηλίδη & Χρήστου Τολιάδη.

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ