Ελπίδες για τον Υμηττό

Σε πολύ καλό κλίμα έγινε η συνάντηση του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, αρμόδιου για θέματα δασών, Κωνσταντίνου Κιλτίδη, χθες, με το Προεδρείο του ΣΠΑΥ, εκπροσώπους του Δασαρχείου, της Γενικής Διεύθυνσης Δασών, της Διεύθυνσης Αναδασώσεων της Περιφέρειας Αττικής και της Επιτροπής Περιβάλλοντος της Βουλής, δια του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Θανάση Λεβέντη.

Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τον Υμηττό, θέματα που θέτουν οι 15 Δήμαρχοι, των δήμων - μελών του Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού, ενώ όπως φαίνεται άνοιξε ο δρόμος για την αναθεώρηση του Προεδρικού Διατάγματος του 1978 για την προστασία του Υμηττού.

Ο κύριος Κιλτίδης, αρμόδιος για θέματα δασών, ανακοίνωσε μεταξύ άλλων ότι το φθινόπωρο θα γίνουν δεντροφυτεύσεις στο βουνό, καθαρισμοί από σκουπίδια και μπάζα, ενώ υπάρχει πρόβλεψη για την δημιουργία χώρων αναψυχής. Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του ΣΠΑΥ και Δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Χαρδαλιάς, εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη συνάντηση αλλά και το μέλλον του Υμηττού.

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου για τη χθεσινή συνάντηση: http://www.minagric.gr/greek/press/2008/07/greek210708b.shtml

Διαβάστε το ρεπορτάζ από την εφημερίδα Πρώτο Θέμα: http://www.protothema.gr/content-fakeloi.php?id=12243

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων 2017» 7 Ιουνίου – 16 Σεπτεμβρίου

23 Μαϊου 2017

Φεστιβάλ «στη σκιά των βράχων». Το Φεστιβάλ που διοργανώνεται εδώ και πολλά χρόνια από το Διαδημοτικό Δίκτυο Πολιτισμού των Δήμων Βύρωνα και Δάφνης Υμηττού στο θέατρο Βράχων είναι το αγαπημένο καλοκαιρινό μας ραντεβού.

Προσμένοντας….το 33ο Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ

15 Μαϊου 2017

Για άλλη μια χρονιά, πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Κυριακή 14 Μαΐου, στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης, την τελετή λήξης - γιορτή του φετινού Παιδικού - Νεανικού Φεστιβάλ, το οποίο για 32η χρονιά πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Γιορτινή ατμόσφαιρα στο Φεστιβάλ του Καρέα: «Μια πολύχρωμη γειτονιά»

22 Μαϊου 2017

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο (19 - 21 Μαΐου) εκδηλώσεων Φεστιβάλ Καρέα «Μια πολύχρωμη γειτονιά».

ΝΤΑΝΚΑΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΒΥΡΩΝΑ