Οι απαιτούμενες διαδικασίες για την κοπή ή το κλάδεμα δένδρων σε ιδιωτικούς χώρους
1 Μαρτίου 2021

Με αφορμή την πρόσφατη σφοδρή χιονόπτωση που μεταξύ άλλων προκάλεσε την αποκοπή και πτώση κλαδιών αλλά και ολόκληρων δένδρων, κρίνουμε αναγκαίο να υπενθυμίσουμε στους δημότες, ότι ο Δήμος δεν είναι αρμόδιος ούτε για το κλάδεμα ούτε για την κοπή δένδρων σε ιδιωτικούς χώρους.

Το κλάδεμα δένδρων, σε ιδιωτικούς χώρους, είναι ευθύνη και υποχρέωση του ιδιοκτήτη του οικοπέδου και δεν απαιτεί άδεια από οποιονδήποτε φορέα.

Αναφορικά με τη κοπή δένδρων σε ιδιωτικούς χώρους εφαρμόζεται ο νόμος 4495/2017 και συγκεκριμένα η υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 4520/20-10-2018). Σύμφωνα με αυτή απαιτείται η έκδοση αδείας εργασιών μικρής κλίμακας, την οποία συντάσσει αρμόδιος μηχανικός και υποβάλλεται ηλεκτρονικά στη πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο.

Απαιτούνται επίσης:
·         Αίτηση του ιδιοκτήτη
·         Τεχνική έκθεση του μηχανικού ή γεωπόνου στην οποία περιγράφεται ο λόγος για τον οποίο επιβάλλεται η κοπή
·         Τοπογραφικό διάγραμμα
·         Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος
·         Φωτογραφίες
·         Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα