Επιδόθηκε στο Α.Τ. Βύρωνα ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου, για τα βίαια γεγονότα στη Νέα Σμύρνη
11 Μαρτίου 2021

Επιδόθηκε σήμερα, συμβολικά, στο Α.Τ. Βύρωνα από το Δήμαρχο, Γρηγόρη Κατωτόδη, τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, Γιώργο Πλακίδα και την επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Πρωτοβουλία Πολιτών Βύρωνα», Βασιλική Σάρολα, ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου για τα βίαια γεγονότα των τελευταίων ημερών στη Νέα Σμύρνη, το οποίο απευθύνεται προς την ηγεσία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και την Κυβέρνηση.

Χθες, το Δημοτικό Συμβούλιο Βύρωνα ενέκρινε, κατά πλειοψηφία, ψήφισμα καταδίκης για "το όργιο αστυνομικής αυθαιρεσίας σε βάρος αθώων πολιτών" και "την άνανδρη επίθεση σε βάρος άνδρα της Ελληνικής Αστυνομίας" στη Νέα Σμύρνη, το οποίο πρότειναν από κοινού οι δημοτικές παρατάξεις: «Πρωτοβουλία Πολιτών Βύρωνα», Δημοτική Κίνηση Πολιτών Βύρωνα "Δύναμη Ελπίδας" και η "Στάση Βύρωνα".

Μεταξύ άλλων το ψήφισμα αναφέρει:

Καταδικάζουμε απερίφραστα το όργιο αστυνομικής αυθαιρεσίας σε βάρος αθώων πολιτών.

Καταδικάζουμε απερίφραστα την άνανδρη επίθεση σε βάρος άνδρα της Ελληνικής Αστυνομίας στην Νέα Σμύρνη, στον οποίο ευχόμαστε καλή και ταχεία ανάρρωση. Τέτοιες βάναυσες σκηνές δεν έχουν θέση σ` ένα ευνομούμενο κράτος δικαίου.

Καλούμε τον Πρωθυπουργό, την Κυβέρνηση και το σύνολο των πολιτικών κομμάτων να αναλάβουν την αποκλιμάκωση της έντασης που έχει δημιουργηθεί και οδηγεί την κοινωνία σε διχασμό.

·         Ζητάμε την άμεση απόδοση ευθυνών στα αστυνομικά όργανα που προέβησαν στις παράνομες και αντιδημοκρατικές αυτές πράξεις
·         Ζητάμε την άμεση σύλληψη των υπαιτίων και την απόδοση ευθυνών για τον άγριο ξυλοδαρμό του αστυνομικού στη Νέα Σμύρνη
·         Ζητάμε την παραίτηση του αρμόδιου υπουργού Μ. Χρυσοχοΐδη, ως ελάχιστη ένδειξη ανάληψης της πολιτικής ευθύνης που αναλογεί στην Κυβέρνηση

Δείτε ολόκληρο