Ειδικό βοήθημα επανασύνδεσης ηλεκτρικού ρεύματος στους κατοίκους του Βύρωνα με χαμηλά εισοδήματα
20 Απριλίου 2021

Ο Δήμος Βύρωνα  ενημερώνει τους κατοίκους της πόλης με χαμηλά εισοδήματα, που έχουν αποσυνδεθεί από το δίκτυο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας λόγω οφειλών, ότι έχουν τη δυνατότητα επιδότησης των οφειλών τους, ώστε να μπορέσουν να επανασυνδεθούν, εφόσον πληρούν τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια σύμφωνα με τη σχετική ΚΥΑ (ΦΕΚ 3088/24-7-2020).

Η διαδικασία αυτή αφορά μόνο όσους έχουν διακοπή ηλεκτροδότησης στην κύρια κατοικία τους έως 30/04/2020, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών. Για να μπορέσει ένας καταναλωτής να κάνει χρήση των ευνοϊκών ρυθμίσεων του άρθρου 36 του  ν.4508/2017 θα πρέπει επίσης να πληρούνται τα κριτήρια υπαγωγής στο νέο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο.

Οι δικαιούχοι μπορούν να απευθύνονται στην Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου, κατόπιν ραντεβού προκειμένου να υποβάλλουν αίτηση.

Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στα τηλέφωνα 2107624403, 2107625207.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας