Αντικαπνιστικές πινακίδες στους χώρους άθλησης του Δήμου Βύρωνα
21 Απριλίου 2021

Αντικαπνιστικές πινακίδες στους χώρους άθλησης του Δήμου Βύρωνα

Ο Δήμαρχος Βύρωνα, Γρηγόρης Κατωπόδης και ο Πρόεδρος της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, Ευάγγελος Φιλόπουλος παραβρέθηκαν σήμερα το μεσημέρι συμβολικά στην τοποθέτηση των πρώτων Αντικαπνιστικών πινακίδων, στα ανοικτά γήπεδα της Εργάνης. Πρόκειται για μία πρωτοβουλία του Δήμου Βύρωνα, που θα επεκταθεί σε όλα τα ανοικτά γήπεδα της περιοχής και αποτελεί συνέχεια της τοποθέτησης αντικαπνιστικών πινακίδων στις παιδικές χαρές του Βύρωνα.

Ο Δήμαρχος Βύρωνα δήλωσε σχετικά: «Μετά τις Παιδικές χαρές αναλάβαμε την πρωτοβουλία να γίνουμε ο πρώτος δήμος που θα τοποθετήσει αντικαπνιστικές πινακίδες και σε όλα τα ανοικτά γήπεδα. Η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία ενέκρινε και υποστήριξε αυτή την πρωτοβουλία και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι’ αυτό. Θέλουμε να γίνει συνείδηση σε όλους τους συμπολίτες μας ότι στους χώρους όπου παίζει και αθλείται η νεολαία μας δεν έχει θέση το κάπνισμα. Είναι μια επιβαρυντική συνήθεια και ένα κακό παράδειγμα για τη νέα γενιά».

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, Ευάγγελος Φιλόπουλος, τόνισε: «Επαινούμε και στηρίζουμε τις προσπάθειες που προάγουν τη δημόσια υγεία. Η απόφαση του Δήμου Βύρωνα να τοποθετήσει αντικαπνιστικές πινακίδες, μετά τις παιδικές χαρές και στους χώρους άθλησης, είναι μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία και συγχαίρουμε τον δήμαρχο και τους συνεργάτες του γι’ αυτό. Θα είμαστε σε επικοινωνία και το επόμενο διάστημα προκειμένου να προωθήσουμε και άλλες παρόμοιες δράσεις».
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας