Ενεργοποιείται από σήμερα η καθημερινή ενημέρωση κινδύνου πυρκαγιάς, μέσω των ειδικών πινακίδων του Δήμου Βύρωνα
1 Ιουνίου 2021

Από σήμερα 1η Ιουνίου, η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας εκδίδει καθημερινά τον ημερήσιο χάρτη πρόβλεψης κινδύνου πυρκαγιάς, ενώ από την πλευρά του Δήμου Βύρωνα ενεργοποιείται το σύστημα καθημερινής ενημέρωσης των πολιτών, μέσω των τριών πινακίδων που τοποθετήθηκαν για το σκοπό αυτό, στις τρεις εισόδους προς το δάσος του Υμηττού (Π. Μελλά & Λ. Καρέα, Θεοτοκοπούλου & Κρυστάλλη και Αρχ. Αθηνών Χρυσοστόμου, μπροστά από το πυροφυλάκειο Βύρωνα).

Με την πολύτιμη συνδρομή της Εθελοντικής Ομάδας Πολιτικής Προστασίας, οι πινακίδες θα ενημερώνουν κάθε μέρα τους πολίτες, για το βαθμό επικινδυνότητας που ισχύει στην Αττική.

Χρωματικός Συμβολισμός Πινακίδας:

Χρωματισμός

Κατηγορία Κινδύνου

Παρατηρήσεις

Πράσινο

Χαμηλή

Γαλανό

Μέση

Κίτρινο

Υψηλή

Πορτοκαλί

Πολύ υψηλή