Αποκατάσταση των βανδαλισμών σε γκράφιτι στα ΚΑΦΑΟ του Δήμου Βύρωνα
18 Ιουνίου 2021

Αποκατάσταση των βανδαλισμών σε γκράφιτι στα ΚΑΦΑΟ του Δήμου Βύρωνα

Άρχισε σήμερα από συνεργεία του Δήμου Βύρωνα η διαδικασία καθαρισμού των γκράφιτι σε κάποια ΚΑΦΑΟ τηλεπικοινωνιών που υπέστησαν βανδαλισμούς τις τελευταίες ημέρες. Η δημοτική αρχή είχε προνοήσει ώστε μετά την ολοκλήρωση των γκράφιτι, να υπάρχει αντιγκράφιτι επικάλυψη των έργων αυτών, γεγονός που επιτρέπει και την αποκατάστασή τους.

Είναι δεδομένη η αγανάκτηση και η απερίφραστη καταδίκη των πράξεων αυτών που δεν αιτιολογούνται υπό το πρίσμα οποιουδήποτε  ιδεολογήματος. Τα γκράφιτι αυτά είναι καλλιτεχνικά έργα που έχουν στόχο να ομορφύνουν τις γειτονιές της πόλης μας. Η καταστροφή τους είναι μια απαράδεκτη ενέργεια που δεν σχετίζεται με καμία θεωρία περί διαφορετικής άποψης ή αισθητικής και παραπέμπει σε αντιλήψεις και πρακτικές άλλων -σκοτεινών- εποχών.

Ο Δήμος Βύρωνα διαβεβαιώνει τους πολίτες ότι θα αποκαταστήσει άμεσα τις δημιουργίες των νέων καλλιτεχνών SpyLex Design και θα κινηθεί νομικά, με όσα μέσα διαθέτει, για να προστατεύσει τόσο το δημόσιο χώρο, όσο και τα έργα που έγιναν με πρωτοβουλία του Δήμου και χρήματα των πολιτών.
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας