Απολογισμός δράσεων για τα αδέσποτα με αφορμή την 4η Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων
4 Οκτωβρίου 2021

Η σημερινή ημέρα είναι μια αφορμή για σκέψη σχετικά με τα τρομακτικά προβλήματα που δημιουργεί και στην πανίδα του πλανήτη μας, η αλόγιστη και ανεξέλεγκτη ανθρώπινη δραστηριότητα. Πιο συγκεκριμένα, όμως, είναι μια αφορμή να θυμηθούμε τι κάνουμε όλοι για τα ζώα που διαβιούν στο αστικό περιβάλλον και ειδικά τα αδέσποτα. Τα προηγούμενα δύο χρόνια ο Δήμος Βύρωνα προχώρησε σε:

Δημιουργία Τμήματος Αστικής Πανίδας για τον καλύτερο συντονισμό των δράσεων του Δήμου

Διαμόρφωση ιστοσελίδας (πλατφόρμα για τα αδέσποτα) Δήμου για τις δράσεις της αστικής πανίδας

Κτηνιατρική κάλυψη για στειρώσεις και περίθαλψη αδέσποτων (2019: 23.700 €, 2020:  24.800 €, 2021: 35.000 €)

Προμήθεια τροφών που διανέμονται και σε εθελοντές (2019: 13.755€, 2020: 14.367€, 2021: 18.712€).

2019: 8 τόνοι για σκύλους + 4 τόνοι για γάτες
2020: 9 τόνοι για σκύλους + 5,7 τόνοι για γάτες
2021: 9 τόνοι για σκύλους + 7,5 τόνοι για γάτες
(Υπήρξε μέριμνα για ειδικές τροφές για νεογέννητα, στειρωμένα, ή ζώα που χρήζουν ειδικής διατροφής για λόγους υγείας).

Συνολικά, η δαπάνη όλων των δράσεων του δήμου για τα αδέσποτα ήταν:

2019: 45.000€,

2020: 54.000€

2021: 64.000€

Παροχή υπηρεσιών ψύξεως νεκρών ζώων και αγορά καταψύκτη κόστους 3.000€

Υπηρεσία περισυλλογής και διακομιδής με ασθενοφόρο

Έναρξη ειδικού προγράμματος: ταΐστρες και ποτίστρες τοποθετούνται σε κοινόχρηστους χώρους πρασίνου

Δημιουργία Ηλεκτρονικού Μητρώου Αδέσποτων Ζώων Βύρωνα

Δημιουργία Μητρώου εθελοντών Βύρωνα, οι οποίοι λαμβάνουν τροφή, σιτίζουν τα αδέσποτα και φροντίζουν να ενημερώνουν την υπηρεσία για τραυματισμούς-ασθένειες καθώς και ανάγκες στειρώσεων.

Πρόγραμμα εκπαίδευσης εθελοντών με εκπαιδευτή με τίτλο "Walk Me Out" για την κοινωνικοποίηση αδέσποτων σκύλων που φιλοξενούνται από εθελοντικές ομάδες της πόλης και την προώθηση του εθελοντισμού και της φιλοζωίας.

Προγραμματισμός καμπάνιας με φιλοζωικό περιεχόμενο, ημερίδων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων για μαθητές-εκπαιδευτικούς και δημότες γενικά με στόχο την περιβαλλοντική και φιλοζωική εκπαίδευση.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα