Απαγορεύεται η απόθεση μπάζων σε κάδους απορριμμάτων και  πεζοδρόμια!
5 Νοεμβρίου 2021

Απαγορεύεται η απόθεση μπάζων σε κάδους απορριμμάτων και πεζοδρόμια!

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, ο Δήμος δεν παραλαμβάνει μπάζα. Για ιδιωτικές εργασίες ανακαίνισης, κάθε Δημότης υποχρεούται να νοικιάσει ειδικό κάδο σε συνεργασία με εξειδικευμένη εταιρεία για την αποκομιδή και ανακύκλωση των μπάζων, ανεξαρτήτως ποσότητας.

Τα μπάζα ΔΕΝ μπαίνουν στους κάδους των απορριμμάτων. Επίσης η απόθεση μπάζων στους δρόμους, τα πεζοδρόμια και σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κοινόχρηστο χώρο, άλσος, πάρκο, ή στο βουνό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Με βάση τον ισχύοντα κανονισμό καθαριότητας  για την απόθεση μπάζων οπουδήποτε στην πόλη υπάρχει πρόστιμο 200 ευρώ που σε περίπτωση υποτροπής διπλασιάζεται. Για την απόθεση μπάζων  σε οικόπεδα το πρόστιμο είναι 500 ευρώ σε άλση και δασικές εκτάσεις 1000 σε πάρκα και παιδικές χαρές 2000.

Η Υπηρεσία Καθαριότητας  είναι εδώ για σας. Για οποιαδήποτε απορία, ενημέρωση και βοήθεια, καθώς και για να συνεννοηθείτε για την αποκομιδή άλλων ογκωδών αντικειμένων (έπιπλα, στρώματα κλπ), επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Καθαριότητας στο τηλέφωνο 210-7640512 .

Βοηθήστε μας να διατηρήσουμε την πόλη μας καθαρή και πολιτισμένη!

Δείτε τι προβλέπεται για τη διαχείριση αδρανών υλικών από εργασίες ιδιωτών: https://www.dimosbyrona.gr/article.php?id=9855

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα