Επίσκεψη του Οικουμενικού Πατριάρχη, Βαρθολομαίου στο Μετόχι της Ανάληψης
22 Νοεμβρίου 2021

Επίσκεψη του Οικουμενικού Πατριάρχη, Βαρθολομαίου στο Μετόχι της Ανάληψης

H Α.Θ.Π. ο Οικουμενικός Πατριάρχης, Βαρθολομαίος επισκέφθηκε το Μετόχι της  Αναλήψεως, Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας του Αγίου Όρους τηνς Κυριακής 21 Νοεμβρίου 2021, στις 17: 30, στο πλαίσιο της αγιοποίησης του Αγίου Ιερώνυμου Σιμωνοπετρίτου. Εκεί τον υποδέχτηκε  Δήμαρχος Βύρωνα Γρηγόρης, Κατωπόδης και εκ μέρους της Κυβέρνησης ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Χαρδαλιάς και ο υπουργεό Προστασίας του Πολίτη, Παναγιώτης Θεοδωρικάκος.

Στη συνέχεια ο Δήμαρχος Βύρωνα εκφώνησε ένα σύντομο χαιρετισμό - καλωσόρισμα του υψηλού προσκεκλημένου, τον οποίο ανταπέδωσε από την πλευρά του ο Οικουμενικός Πατριάρχης.

Ακολούθησε η αποκάλυψη του οδοδείκτη με την μετονομασία του δρόμου μπροστά από την είσοδο της Ιεράς Μονής Αναλήψεως, σε οδό «Αγίου Ιερώνυμου Σιμωνοπετρίτου» και εσπερινός στον οποίο χοροστάτησε ο Οικουμενικός Πατριάρχης, Βαρθολομαίος.
Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας